Masz 55 lat? Wybranym należą się dodatkowe pieniądze
Grupie kobiet po ukończeniu 55 lat i mężczyzn po 60. roku życia przysługuje dodatkowe świadczenie. Pieniądze przyznawane są jednak po spełnieniu konkretnych wymogów, w tym pracy w wybranych zawodach. Sprawdź, czy należą ci się dodatkowe pieniądze.
Czym jest świadczenie kompensacyjne?
Świadczenie kompensacyjne przewidziane jest jedynie dla wąskiej grupy emerytów, spełniających konkretne wymagania. Jednym z nim jest wykonywany zawód. Dodatek przewidziany jest bowiem jedynie dla pedagogów , którzy ukończyli 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn).
Świadczenie to swego rodzaju odpowiednik emerytury pomostowej dla nauczycieli i pobierać go mogą osoby spełniające się zawodowo m.in. jako pedagog, nauczyciel czy wychowawca pracujący w placówkach oświatowych.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?
Świadczenie kompensacyjne wypłacane jest przez ZUS tylko po spełnieniu określonych wymogów:
- osiągnięcia wieku 55 lat (dla kobiet) i 60 (dla mężczyzn),
- co najmniej 30 lat stażu pracy, w tym przepracowaniu 20 lat jako nauczyciel co najmniej w wymiarze 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
- miejscem pracy były: publiczne i niepubliczne przedszkola i szkoły z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej, placówki kształcenia ustawicznego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii, specjalne ośrodki, takie jak szkolno-wychowawcze, wychowawcze dla dzieci i młodzieży ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze czy ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.
Wysokość świadczenia kompensacyjnego
Jak dowiadujemy się ze strony ZUS :
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie może być niższe niż najniższa emerytura. Gdy przejdziesz na emeryturę, nie obniżymy podstawy obliczenia emerytury o kwoty świadczeń kompensacyjnych, które pobrałeś przed nabyciem emerytury.
Średnia wysokość świadczenia w maju tego roku wynosiła 3975,43 zł i pobierało go wówczas 12,2 tys. osób.