Szykują się wielkie zmiany dla grzybiarzy. Ministerstwo nie ma wątpliwości
Mazury, Podlasie czy Bory Tucholskie to miejsca, które wkrótce będą budzić zainteresowanie. Jeśli w lasach pojawią się osoby wyposażone w koszyki, może to oznaczać tylko jedno — rozpoczął się sezon na grzyby. Obfite opady deszczu stworzyły dogodne warunki do ich wzrostu, można więc liczyć na pokaźne zbiory.
Grzybiarze mają problem
Rozpoczęła się jesień, a to znaczy, że wkrótce do polskich lasów ruszą grzybiarze. Eksperci w tej dziedzinie przewidują, że największych zbiorów będzie można się spodziewać na początku października. Choć oczywiście wszystko zależy od odpowiednich warunków atmosferycznych.
Udając się do lasu, warto pamiętać, że w Polsce zabronione jest zbieranie grzybów na terenach rezerwatów i parków narodowych. Zbieracze powinni również zostawić stare owocniki, które są bardzo ważne dla leśnego ekosystemu oraz nie wyrywać rzadkich lub zagrożonych gatunków, nawet jeśli są jadalne.
Ale to niejedyne regulacje, których muszą przestrzegać zawodowi grzybiarze, zwłaszcza jeżeli sprzedają swoje zbiory.
Nawet 5000 zł grzywny za przegapienie terminu. Ważny komunikat Papryka marynowana z przepisu mojej babci to zdrowotna bomba. Wszyscy ją uwielbiająNowa regulacja ministerstwa dla grzybiarzy
Sprzedaż grzybów wiąże się z przestrzeganiem kilku przepisów. Po pierwsze zbiory powinny otrzymać atest. Wystawia go uprawniony grzyboznawca lub klasyfikator. Dokument ma dotyczyć partii grzybów, których czas przechowywania nie może przekroczyć 48 godzin oraz temperatury składowania — do 10 stopni. Sprzedaż może odbywać się tylko w miejscach przeznaczonych do handlu, a wystawianie zbiorów na drogach jest zakazane.
Grzybiarze zaapelowali do ministerstwa. Obowiązujące do tej pory przepisy są problematyczne i przestały się sprawdzać. Argumentami popierającymi ten postulat są zmiany w sposobie pakowania, przechowywania i transportu grzybów, co jest równoznaczne z przedłużeniem ich trwałości. W związku z tym konieczna jest zmiana wzoru atestu.
Grzyby jak owoce i warzywa
Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę te zastrzeżenia. Wciąż konieczne będzie uzyskanie atestu od klasyfikatora, jednak odpowiedzialność za przechowywanie, transport i sprzedaż grzybów spadnie na osobę, która zajmie się ich sprzedażą.
Dodatkowo grzyby będą podlegały teraz takim samym przepisom jak warzywa i owoce. Grzyby nie będą wycofywane ze sprzedaży po upływie ważności atestu, co ma ograniczyć marnowanie żywności. Warto zaznaczyć, że osoba, która chce kupić grzyby, ma prawo zażądać od sprzedawcy okazania dokumentu uprawniającego do handlu nimi.