Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Masz za sobą zawał serca? Nie lekceważ tych objawów
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.02.2024 15:16

Masz za sobą zawał serca? Nie lekceważ tych objawów

Zawał serca
CanvaPro

Zawał serca dotyczy dziesiątek tysięcy Polaków rocznie. To bardzo częsty problem, dlatego należy skupiać się na działaniach profilaktycznych, które pomogą nam go uniknąć. Niemniej jednak jeśli już przeszliśmy zawał, warto podjąć odpowiednie kroki, które zminimalizują jego negatywne skutki i poprawią nasz ogólny stan zdrowia. Niezwykle istotne jest również monitorowanie naszego organizmu i obserwacja występujących objawów.

Zawał serca dotyczy wielu osób

Zawał serca to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, którego skutkiem jest jego martwica. Dzieje się tak wtedy, gdy tętnice wieńcowe nie dostarczają wystarczającej ilości krwi do serca. To niebezpieczny stan będący bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zawał serca dotyka nie tylko osoby starsze. Coraz częściej spotykamy się z przypadkami zawału u osób poniżej 45 roku życia. Co więcej, każdego roku przechodzi go około 80 tysięcy Polaków.

Choroby serca najczęściej spowodowane są prowadzeniem niezdrowego stylu życia, w co wlicza się między innymi nieodpowiednia dieta czy brak ruchu. Uważa się, że jego najczęstszą przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych w przebiegu choroby wieńcowej, na skutek której dochodzi do zwężenia tętnicy, pęknięcia blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji do powstania zatoru.

Zawał serca 2.jpg
Canva/rattanakun
Nie popełniaj tych błędów w żywieniu. Jeden składnik jest koszmarny Męczy cię ból? Zminimalizuj go bez drogich leków

Zawał serca — jak wygląda powrót do zdrowia?

Rekonwalescencja po zawale serca może być nieco trudna. Niemniej jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci po jego przejściu. Jednym z rozwiązań może być podjęcie się rehabilitacji kardiologicznej z programem KOS-zawał, realizowanym przez NFZ. 

Pacjenci nim objęci przechodzą przez cztery etapy obejmujące przeprowadzenie zabiegu angioplastyki, rehabilitację, ewentualne wszczepienie rozrusznika serca oraz przeprowadzanie badań diagnostycznych.

Osoby, które przeszły zawał serca, powinny kontrolować również wszelkie czynniki ryzyka. Dotyczy to między innymi utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi, rzucenie palenia oraz wprowadzenie odpowiedniej diety. Należy unikać soli, wysokotłuszczowego mięsa oraz żywności wysoko przetworzonej. Istotne jest również regularne przyjmowanie leków, które zalecił lekarz.

Masz za sobą zawał serca? Uważaj na te objawy

Niezwykle istotny jest również ruch, jednak należy to najpierw skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Ważne jest, aby wprowadzać elementy aktywności fizycznej powoli i z umiarem, aby uniknąć przeciążenia organizmu. 

Najczęściej sugerowanymi formami jest pływanie, jazda na rowerze, czy spacery. Pozytywnymi skutkami wprowadzenia ruchu do swojego codziennego funkcjonowania jest między innymi obniżenie ciśnienia tętniczego oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Należy jednak pamiętać o dokładnej obserwacji swojego organizmu podczas aktywności fizycznej. Istnieją bowiem niepokojące objawy, które mogą skutkować pogłębieniem problemów sercowych, zamiast polepszeniem ogólnego stanu zdrowia. Mowa tu o dusznościach, zawrotach głowy i bólu w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia tego typu symptomów należy zaprzestać wykonywania czynności i zgłosić się do lekarza.

Zawał serca 3.jpg
Canva/Robert Kneschke
Tagi: zdrowie