Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Minimalna emerytura powyżej 4 tysięcy złotych? Jest nowa propozycja
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 21.05.2024 16:25

Minimalna emerytura powyżej 4 tysięcy złotych? Jest nowa propozycja

Mężczyzna liczy pieniądze
fot. Canva/Syda Production

Wiele osób od lat podkreśla, że system emerytalny w Polsce wymaga zmian. Tym bardziej, że w obliczu postępującego kryzysu demograficznego przyszłosć emerytów ukazuje się w czarnych barwach. Czy jest sposób, by zadowolić wszystkich? Jeden z kandydatów do Parlamentu Europejskiego ma odważną porpozycję.
 

Minimalna emerytura w Polsce 2024

Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł. Dotyczy to tych osób, które zgromadziły na swoim koncie emerytalnym odpowiednie środki i przepracowały określony prawem czas (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn). W przypadku pozostałych osób, które nie spełniają wszystkich wymogów, emerytura jest odpowiednio pomniejszania. 

W praktyce oznacza to, że różnice między najniższą a najwyższą emeryturą mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Warto również podkreślić, że polscy seniorzy mogą liczyć na świadczenia dodatkowe, w tym 13. i 14. emeryturę, wypłacaną raz do roku.
 

Trzynastki nie tylko dla emerytów. Kto może otrzymać dodatkowe świadczenie? Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta

Tysiąc euro dla wszystkich emerytów

Paweł Kampa, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia Nowej Lewicy proponuje, by ujednolicić minimalną emeryturę we wszystkich krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej. Zgodnie z jego pomysłem, najniższa emerytura miałaby wynieść aż tysiąc euro. Oznacza to, że polscy seniorzy dostaliby... około 4300 zł! A to dużo więcej niż mają obecnie.

Zdaniem polityka taka zmiana to byłby znaczący krok w kierunku wyrównania poziomów życia w poszczególnych krajach UE. Mimo że ceny poszczególnych artykułów sukcesywnie są wyrównywane, to jednak wciąż jeszcze widoczne są znaczące różnice w kwestiach socjalnych. 
 

Waloryzacja emerytury 2025

Na podstawie przeprowadzonej w tym roku waloryzacji emerytur, uprawnieni do pobierania świadczenia mogli liczyć na wzrost emerytury rzędu ponad 190 zł. Wszystko wskazuje jednak na to, że to ostatnia tak wysoka podwyżka.

Zgodnie z prognozami ekspertów ds. finansowych: w 2025 r. świadczenia wzrosną o ok. 7,5 procenta, co oznacza, że będzie to najniższy wzrost od 2021 r. Główny wpływ mają na to m.in. ceny podstawowych produktów żywnościowych, które nie będą już rosły w tak zastraszającym tempie jak w ostatnich dwóch latach. 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph