Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi!
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 15.05.2024 11:59

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi!

Seniorzy z dokumentami
fot. Canva/Robert Knsechke

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informacje dotyczące najwyższej oraz najniższej emerytury wypłacanej w Polsce. Rekordzista, który dostaje najwięcej pieniędzy, płacił składki ponad 60 lat. Osoba dostająca najniższe świadczenie nie kupiłaby nawet wody.
 

Od czego zależy wysokość emerytury w Polsce?

Wysokość emerytury zależy od środków zgromadzonych przez cały okres pracy na koncie emerytalnym oraz od prognozowanej długości pobierania świadczenia. Tak więc zarobki to tylko jeden z wyznaczników określający ostateczną kwotę emerytury. Do tego dochodzi także wiek, liczba przepracowanych lat (a tym samym długość okresu odprowadzania składek), przewidywana średnia długość życia czy kapitał początkowy poddany waloryzacji. 

Dochody otrzymywane w ramach emerytury można jednak zwiększyć, budując kapitał na przyszłość w ramach dobrowolnych programów grupowych i indywidualnych. Przypomnijmy: emerytura przyznawana jest przez ZUS po osiągnięciu odpowiedniego wieku, jakim jest 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. 
 

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę Sprawdź swoją przyszłą emeryturę z ZUS. Zrobisz to w minutę

Tyle wynosi najwyższa i najniższa emerytura

Obecnie, minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł. Dotyczy to jednak wyłącznie tych osób, które mają wymagany prawem staż pracy, czyli 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Pozostali, którzy nie mają odpowiedniego stażu pracy, muszą się liczyć z tym, że ich emerytura będzie obniżona, czasem wręcz do groszowych wypłat.

Zgodnie z danymi ZUS, najwyższa wypłacana w tej chwili emerytura wynosi... aż 43 412 złotych brutto! Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego, który przepracował w życiu aż 62 lata i 5 miesięcy. Z pracy zrezygnował dopiero w wieku 86 lat! Zaraz za nim mieszkaniec woj. mazowieckiego z emeryturą na poziomie ponad 36 tys. zł i mieszkaniec woj. wielkopolskiego, który dostaje ok. 32 tys. zł brutto. Jeśli chodzi o kobiety to prym wiedzie seniorka z Bydgoszczy, która pobiera świadczenie w wysokości 33,3 tys. zł brutto. 

Po drugiej stronie barykady są osoby, które za swoją emeryturę nie mogłyby zrobić nawet podstawowych zakupów. Najniższa emerytura w Polsce wynosi bowiem zaledwie... 2 grosze! Trafia ona do wrocławianina, który zaledwie przez miesiąc prowadził działalność gospodarczą i to jedyne, od czego odprowadzał składki. Obecnie, zgodnie z danymi ZUS przeciętna wysokość emerytury w Polsce wynosi 3 479 zł brutto.

Czytaj też: Tyle może wynieść 14 emerytura. Są wstępne wyliczenia.
 

Co wpływa na obniżenie emerytury?

Zbyt niski staż pracy to jeden z aspektów, który może wpłynąć na wysokość emerytury. Częste branie zwolnień lekarskich może obniżyć świadczenie, ponieważ traktowane jest jako okresy nieskładkowe. A skoro nie płacimy składek, to nie odkładamy na emeryturę. 

W polskim systemie obowiązuje również zasada, że emerytura zostanie zmniejszona w przypadku gdy twoje zarobki przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będą wyższe niż 130% tej kwoty. 

Pieniądze złotówki
fot. Canva/marcinmarszal