Największy złodziej ciepła w mieszkaniu. Prawie jak nieszczelne okno
Wielu Polaków z niepokojem wyczekuje najbliższych rachunków za ogrzewanie. Zaczął się sezon grzewczy, a jeżeli ogrzewamy mieszkanie np. gazem, musimy liczyć się ze znacznym wzrostem wydatków. Dlatego warto pozbyć się z domu popularnego “złodzieja ciepła”. Eksperci szacują, że tracimy przez to nawet 20 proc. ciepła.
Rosną ceny za gaz i prąd
Ceny gazu i prądu znów poszły w tym roku w górę. I choć weszły w życie mechanizmy ochronne, takie jak bon energetyczny, to i tak trzeba będzie sięgnąć głęboko do kieszeni.
Z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że dla przeciętnej rodziny w Polsce rachunek za gaz kupowany od PGNiG wzrośnie średnio o 20 proc. Co robić, by te koszty były jak najniższe, a jednocześnie nie rezygnować z komfortu w mieszkaniu?
Warto pozbyć się z mieszkania kilku “złodziei ciepła”. Jeden z nich jest szczególnie szkodliwy, a można spotkać go niemal w każdym polskim domu.
Nie wieszaj prania na grzejnikach. Tracisz pieniądze i ciepło
Ten zwyczaj powinien pójść w odstawkę. Nigdy nie zasłaniaj grzejników praniem.
Zasłanianie grzejników praniem, grubymi zasłonami lub meblami, bardzo utrudnia rozprowadzanie ciepłego powietrza w mieszkaniu. Rozwieszone pranie tworzy barierę, przez którą ciepło nie może rozejść się po domu. Jak wynika z szacunków PGNiG, może to zabierać nawet 20 proc. ciepła.
“Odkryte grzejniki w normalnych warunkach stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód” - radzą eksperci.
Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie ekranów zagrzejnikowych. Są to specjalne maty, które zabezpieczają pomieszczenia przed ucieczką ciepła z grzejnika do ściany. Ich cena jest niska, a pomaga oszczędzić do 5 proc. kosztów ogrzewania.
Jak ogrzać mieszkanie i oszczędzić? Garść porad
Odsłonięcie grzejników to nie jedyny sposób na bardziej efektywne ogrzewanie mieszkania i oszczędzanie tym samym pieniędzy. Gdy za oknem robi się zimno, koniecznie:
- utrzymuj stałą temperaturę pomieszczeń - pamiętaj, że przegrzewanie nie jest ani zdrowe, ani tanie. Zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu tylko o jeden stopień, możesz zaoszczędzić ok. 5-6 proc. energii grzewczej,
- odsłaniaj okna, gdy jest słońce - wpuść ciepło do mieszkania,
- ustaw inne temperatury dla różnych pomieszczeń - tam,, gdzie spędzasz dużo czasu, np. w salonie, ustaw temperaturę na poziomie 20-22°C, w sypialni 17-18°C, a w łazience 22-24°C,
- regularnie kontroluj stan grzejników, zwłaszcza na początku sezonu - już same zapowietrzone kaloryfery mogą spowodować, że koszty ogrzewania wzrosną o kilka - kilkanaście procent.
Stosowanie się do tych rad pomoże lepiej ogrzać mieszkanie minimalizując koszty. To niewielki wysiłek, a korzyści odczujemy w postaci komfortu w zimowe dni i dodatkowych złotówek w portfelu.