Pomoc psychologiczna w zasięgu ręki. Gdzie szukać wsparcia?
Osoby borykające się z trudnościami lub będące w kryzysie psychicznym mogą uzyskać szybką pomoc. Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje, gdzie szukać wsparcia, kiedy potrzebujemy pomocy pomocy psychologa, terapeuty lub psychiatry.
Wsparcie dla dorosłych w miejscu zamieszkania: szukaj CZP
Osoba dorosła, która ukończyła 18 lat, może skorzystać ze świadczeń w centrum zdrowia psychicznego (CZP), jeśli takie istnieje na obszarze jej zamieszkania. Aby to zrobić, należy zgłosić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego (PZK) funkcjonującego w ramach centrum.
Czekają tam specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Pacjent nie potrzebuje skierowania, nie musi się też zapisywać, zapowiadać swojego przyjścia ani wcześniej się rejestrować.
Na terenie kraju poza obszarem działań CZP możliwe jest korzystanie z porad psychiatry w ramach poradni zdrowia psychicznego. Informacje o miejscach udzielania świadczeń można uzyskać przez całodobową Telefoniczną Informację Pacjenta, pod numerem telefonu: 800 190 590
Pomoc psychologiczna z Centrum Wsparcia. Jak korzystać?
Każda osoba potrzebująca wsparcia i pomocy w stanach wystąpienia kryzysu psychicznego, może skorzystać z Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym, prowadzone przez Fundację Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Centrum oferuje całodobową, bezpłatną dostępność i pomoc pod nr telefonu 800 70 2222 oraz internet (e-mailowo poprzez czat, videorozmowę oraz stronę internetową CentrumWsparcia.pl. Na stronie dostępny jest grafik dyżurowania specjalistów tj.: psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień, asystenta zdrowienia, seksuologa.
Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia 800 199 990 oferuje wsparcie osobom z problemami związanymi z uzależnieniem i ich bliskich, oraz rozmowę z wykwalifikowanymi konsultantami celem uzyskania informacji na temat leczenia, terapii i innych form pomocy. Telefon Zaufania jest dostępny dla osób z całej Polski i działa codziennie w godzinach 16.00-21.00. Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania.
.W sytuacji kryzysowej można także skorzystać również z pomocy całodobowego telefonu wsparcia emocjonalnego nr 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny.
Numery alarmowe w kryzysie psychicznym. Tutaj znajdziesz pomoc
W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia:
- dzwoń na numer alarmowy 112
- dzwoń na pogotowie ratunkowe 999
- udaj się na najbliższą izbę przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny
- udaj się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny.
Jeżeli również czujesz się źle, nie bój się sięgnąć po pomoc. To podstawa troski o samego siebie. Pomocy może udzielić ci lekarz. Podajemy też kilka innych numerów telefonów, pod którymi można szukać wsparcia.
- 22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych. Można dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17:00-20:00
- 42 200 60 50 - telefon wsparcia dla seniora. Można dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 20:00.