Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Nie rezygnuj z uśmiechu! Sposoby na pozbycie się króliczej zmarszczki
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 23.04.2024 13:44

Nie rezygnuj z uśmiechu! Sposoby na pozbycie się króliczej zmarszczki

Dojrzała kobieta przed lustrem
fot. Canva/ Darrin Klimek

Jeśli często mrużysz oczy lub uśmiechasz się, marszcząc nos, być może pojawiła się już u ciebie królicza zmarszczka. To podłużna bruzda, której trudno nie zauważyć. Nie martw się jednak, bo są sposoby, by skutecznie się jej pozbyć.
  

Czym jest królicza zmarszczka? Może się przytafić każdemu

Królicze zmarszczki to nic innego jak bruzdy powstałe nad mostkiem nosa i wokół niego (również przy kącikach oczu). Pojawiają się wraz z upływem lat, a na ich powstanie mają wpływ przede wszystkim nadaktywne ruchy mimiczne twarzy. Dotykają one szczególnie osób, które często mrużą oczy (czy to na skutek nadmiernego słońca, czy też z powodu wad wzroku), robią grymasy lub marszczą nos podczas śmiechu. Ale przyczyn ich powstania może być dużo więcej, w tym:

  • utrata kolagenu i elastyny na skutek starzenia się skóry,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja twarzy (brak wystarczającego nawilżenia),
  • niewłaściwy styl życia,
  • palenie papierosów,
  • ekspozycja na słońce bez odpowiednich filtrów UV,
  • niezdrowa dieta,
  • picie niewystarczającej ilości wody (czytaj też: Eksperci są zgodni. Tyle litrów wody musisz wypić w ciągu dnia)

Królicze zmarszczki mogą się pojawiać zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Mogą być widoczne już po 30. roku życia, ale ich tempo ich rozwoju zależy od wielu, wskazanych wyżej czynników. 
 

Zmarszczki
fot. Canva/TanyaLovus
Na zmarszczki działa jak najdroższy krem. W PRL był w każdej kosmetyczce Chcesz dobrego kremu na zmarszczki? Szukaj na etykiecie tych składników

Naturalne sposoby na króliczą zmarszczkę

Jeśli na twojej twarzy widoczna jest już królicza zmarszczka, nie panikuj! Pamiętaj, że powstawania zmarszczek mimicznych nie uda się uniknąć, ale dzięki odpowiedniemu podejściu można opóźnić proces ich powstawania lub sprawić, że staną się mniej widoczne. Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów, które spłycą bruzdę.

1. Odpowiednia pielęgnacja skóry

Pod tym hasłem kryje całe spektrum czynności, które należy wykonywać codziennie, by w jak najlepszym stopniu zadbać o cerę. Dokładny demakijaż to pierwszy krok, o którym pod żadnym pozorem nie wolno zapominać. Dalej, nawilżenie twarzy - w tym celu można użyć  kremów dopasowanych do swoich indywidualnych potrzeb. Wreszcie, pielęgnacja oparta na kremach, serach i tonikach, które ujędrniają i uelastycznią skórę. Warto sięgnąć po produkty zawierające kolagen.

2. Ochrona przed słońcem

Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, a twoja skóra narażona jest na ekspozycję na słońce, koniecznie zadbaj o kremy z filtrem, które skutecznie ochronią skórę przed niekorzystnym wpływem promieni UV.

3. Wykonuj masaż twarzy

To kolejny sposób na efektywne spłycenie zmarszczek. Masaż możesz wykonywać samodzielnie za pomocą okrężnych ruchów, ale możesz też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają również o twój relaks. Idealnie sprawdzą się m.in. masaże Kobido.

4. Zmień dietę

Zadbaj o to, by w twoim codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w witaminy C i E, chroniących komórki przed stresem oksydacyjnym i wspomagającym produkcję kolagenu.

5. Stosuj ćwiczenia na zmarszczki mimiczne

Dzięki nim poprawisz ukrwienie i wzmocnisz procesy regeneracyjne skóry.

Krem
fot. Canva/AndreyCherkasov 


 

Zamiast leczyć, zapobiegaj!

To prawda znana jak świat. Zamiast walczyć z króliczą zmarszczką, postaraj się nie dopuścić do jej powstania (o ile jeszcze się u ciebie nie pojawiła). Odpowiednie działania profilaktyczne, związane m.in. z właściwą pielęgnacją skóry, można wdrożyć w każdym wieku.

Nawet jeśli w ten sposób nie unikniesz tworzącej się już króliczej zmarszczki, być może sprawisz, że na twojej twarzy nie pojawią się inne, nieeleganckie bruzdy. Pamiętaj też, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepojących zmian na skórze, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku dermatologa, który określi przyczyny ich powstawania i zaleci odpowiednie leczenie.