Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Eliksir młodości. Pij go codziennie, a stawy i jelita będą ci wdzięczne
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 13.04.2024 14:22

Eliksir młodości. Pij go codziennie, a stawy i jelita będą ci wdzięczne

Kobieta z napojem
fot. Canva/pixelshot

Wystarczy kilka łyków tego wyjątkowego eliksiru, by w zauważalny sposób poprawić kondycję stawów oraz jelit. Napój kolagenowy poleca się w codziennej diecie! Tym bardziej, ze w prosty sposób można go przygotować samemu.
 

Napój kolagenowy w trosce o zdrowie jelit i stawów

Napój kolagenowy to specjalnie przygotowany drink (oczywiście bezalkoholowy!) w formie hydrolizowanego kolagenu. Jak wiadomo, kolagen to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, będąca budulcem wielu narządów. Niestety, wraz z upływem lat produkcja kolagenu w organizmie spada, skutkiem czego pojawiają się problemy z układem krążenia i ruchomością stawów. To właśnie jego niedobory odpowiadają także za pogłębiające się zmarszczki i widoczne bruzdy na twarzy. Kolagen jest bowiem budulcem nie tylko kości, zębów, ścięgien, chrząstek i naczyń krwionośnych, ale także skóry i rogówek oka. 

Z uwagi na to, że z wiekiem obniża się zdolność organizmu do produkcji kolagenu, warto dostarczać go z zewnątrz, np. w formie suplementacji. Świetnym rozwiązaniem, które powinno się włączyć do codziennej diety, jest napój kolagenowy. Nie jest on lekiem, ale może regulować funkcje metaboliczne organizmu. Wszystko dlatego, że zawiera łatwo przyswajalne aminokwasy, które z kolei pobudzają produkcję kolagenu w ciele. Co więcej, odżywia i spowalnia procesy degeneracji. Efekty picia napoju kolagenowego mogą być naprawdę spektakularne!
 

Kolagen w organizmie
fot. Canva/ALIOUI Mohammed Elamine 
Te produkty są nieocenione w walce z cholesterolem! Musisz po nie sięgnąć Czy grillowanie jest zdrowe? Trzymaj się tych ośmiu zasad

Co daje picie napoju kolagenowego?

 • Poprawa nawilżenia i elastyczności skóry,
 • Zmniejszenie widocznych zmarszczek i spowolnienie pojawienia się nowych,
 • Zniwelowanie stanów zapalnych stawów, chrząstek, kości, ścięgien i mięśni,
 • Większe dotlenienie tkanek,
 • Rozświetlenie cery,
 • Poprawa kondycji włosów i paznokci (stają się mniej łamliwe, mocniejsze),
 • Wsparcie trawienia,
 • Złagodzenie problemów jelitowych,
 • Zwiększenie odporności organizmu.

Czytaj też: Nie tylko cukier i cytryna. Dodaj do herbaty i odkryj ją na nowo.
 

Jak przygotować napój kolagenowy?

Napój kolagenowy dostępny jest w aptekach i sklepach z suplementami diety, ale w prosty sposób można go również przygotować samemu. Warto, bo to prawdziwa bomba dla zdrowia!

Składniki:

 • 2 łyżki żelatyny
 • 1,5 szklanki soku pomarańczowego (lub innego bogatego w witaminę C - grejfrutowy, z czarnej porzeczki, z cytryny, truskawkowy)
 • łyżeczka miodu lub syropu klonowego (opcjonalnie, może być przydatna przy wyborze gorzkiego lub kwaśnego soku)

Sposób przygotowania:

 1. Żelatynę należy rozpuścić w ciepłej wodzie pamiętając o jej intensywnym mieszaniu.
 2. Dodać pozostałe składniki, tj. sok i miód.
 3. Wypić natychmiast po przygotowaniu, przechowywać w lodówce maksymalnie do dwóch dni.

Świetnym źródłem kolagenu może być też samodzielnie przygotowany rosół kolagenowy na kurzych łapkach, cielęcych giczach i ogonach lub wieprzowych golonkach. 

Napój kolagenowy
fot. Canva/Svittlana


 

Stosowanie napoju kolagenowego. Jak często go pić?

Napój kolagenowy można pić codziennie. Rezultaty mogą być widoczne już do trzech miesięcy po rozpoczęciu stosowania kolagenowej kuracji, pod warunkiem zachowania regularności.

Nie ma znaczenia czy napój zostanie wypity rano, czy wieczorem. Jeśli jesteś osobą uprawiającą aktywność fizyczną, czy to na siłowni, czy też w domu, możesz wypić napój na dwie godziny przed rozpoczęciem treningu, co wzmocni organizm i mięśnie, a sam trening będzie skuteczniejszy i efektywniejszy.