Nietypowy gadżet z PRL. Tylko nieliczni pamiętają, a był w wielu domach
Mało kto rozpozna dziś widoczny na zdjęciu przedmiot. Na początku lat 80. gościł jednak w wielu domach. Powstał w polskiej firmie i szacuje się, że wyprodukowano ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Ten zagadkowy gadżet służył całej rodzinie i był źródłem rozrywki i zabawy. Poznajecie to znalezisko z PRL?
Zapomniany gadżet z PRL. Rozrywka dla całej rodziny
Przedmiot, który widzimy na zdjęciu, to wyprodukowana w PRL konsola do gier o nazwie Ameprod TVG-10. Powstała w firmie Elwro z Wrocławia na przełomie lat 70. i 80. Szacuje się, że na rynek trafiło ponad 100 tysięcy egzemplarzy.
Konsolę podłączało się do telewizora oraz do zasilania. Telewizor mógł być czarno biały, bo konsola nie umożliwiała wyświetlania kolorowego obrazu. W tych latach PRL kolorowe telewizory nie były zresztą jeszcze bardzo powszechne. Co oferowała konsola Ameprod?
Konsola z PRL oferowała 6 gier: "dla dzieci i seniorów"
Konsola Ameprod oferowała graczom z PRL sześć gier dla całej rodziny. "Ogromna prostota czyni ją dostępną prawie dla wszystkich: od kilkuletnich dzieci począwszy, a na osobach w wieku podeszłym skończywszy" - czytamy w instrukcji dołączonej do konsoli.
Były to:
- tenis,
- hokej
- squash,
- pelota,
- strzelanie do ruchomego celu,
- strzelanie do znikającego celu.
Na konsoli Ameprod mogły grać dwie osoby jednocześnie. "Grający kierują swoimi zawodnikami lub drużynami przy pomocy manipulatorów wyposażonych w pokrętła" - czytamy w instrukcji.
"Stwarza warunki do relaksu" - chwalili twórcy Ameprod
Co ciekawe, w instrukcji dołączonej do konsoli Ameprod mogliśmy przeczytać o wielu zaletach grania w gry wideo. “Bogaty zestaw gier z możliwością ich utrudniania stwarza wspaniałe warunki do relaksu” - zapewniali twórcy konsoli.
"Ta nowa zabawa doskonale rozwija również szereg cech psychofizycznych człowieka, takich jak relaks, szybkość reakcji na bodźce wzrokowe i słuchowe, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, koncentrację uwagi, jej podzielność i zakres, precyzję wykonywanych ruchów, ocenę odległości i szybkości przedmiotu zmierzającego do celu oraz orientację przestrzenną" - chwalili producenci konsoli z PRL.
Zakłady Elwro, które produkowały konsolę, już nie istnieją. Zamknięto je w 1993 roku. We Wrocławiu produkowano m.in. komputery, kalkulatory, część do sprzętu RTV i AGD oraz podzespoły do użytku wojskowego.