Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > W czasie burzy wyłącza TV z gniazdka. Jej wnuki mówią, że przesadza. Kto ma rację?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 09.04.2024 13:19

W czasie burzy wyłącza TV z gniazdka. Jej wnuki mówią, że przesadza. Kto ma rację?

Burza z piorunami
Fot. Canva/rvaldez3

Sezon burzowy zaczął się na dobre. Wiosna i lato to nie tylko czas upałów, ale też gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W czasie wichur i burz trzeba myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie i pozostać w domu. Ale czy burzowy wieczór można umilić sobie oglądaniem telewizji? Pani Anna twierdzi, że nie, a jej wnuki bagatelizują problem.

Wyłączyła TV w czasie burzy. Wnuk zaprotestował

"16-letni wnuk przewrócił oczami, kiedy po pierwszym grzmocie podbiegłam do gniazdka i wyciągnęłam wtyczkę. Oglądaliśmy "Milionerów", ale nie chciałam ryzykować, że mój nowy telewizor się zepsuje" - pisze do nas pani Anna. 

Jeżeli tak jak pani Anna masz pytania, przemyślenia czy refleksje, lub chcesz opowiedzieć o swoich doświadczeniach na każdy temat, zachęcamy do kontaktu z redakcją! Napisz do nas na [email protected].

Pani Anna odkąd pamięta podczas burz zawsze odłączała z gniazdek każdy sprzęt elektryczny w domu. "Telewizor, radio, odtwarzacz płyt, ładujący się telefon, tablet, nawet zmywarkę w kuchni" - wylicza nasza czytelniczka. Jej wnuki mają inne zdanie: twierdzą, że "babcia przesadza", i że nowoczesny sprzęt jest zabezpieczony przed burzami. Kto ma rację?

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T100224.049.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
W dojrzałym wieku zamieszkała sama. Odkryła 10 zalet życia w pojedynkę Ile kosztuje pobyt w Skolimowie? Nawet duża emerytura to za mało

Czy w czasie burzy trzeba odłączyć telewizor od prądu?

Pani Anna wspomina zdarzenie z wiosny w połowie lat dziewięćdziesiątych. Jej sąsiadka kupiła chrześniakowi na pierwszą komunię wymarzoną wieżę z odtwarzaczem płyt CD. Radość trwała niespełna tydzień. Podczas burzy w ich dom uderzył piorun. O mało co nie doszło do pożaru, a prądu nie było przez ponad dobę. Nie trzeba dodawać, że prawie każdy sprzęt podłączony do gniazdek przestał działać. W tym też i droga wieża.

"W całym domu było czuć spalenizną" - dodaje pani Anna. I choć technologia od tego czasu poszła do przodu, to jedno się nie zmieniło. Jak przypominają eksperci, burza zawsze stwarza ryzyko uszkodzenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego z powodu piorunów. Choć nowoczesne urządzenia AGD i RTV są dziś już lepiej zabezpieczone, to w przypadku bardzo silnych wyładowań może to nie wystarczyć.

Dlatego specjaliści nie mają wątpliwości: odłączenie TV od prądu podczas burzy jest bardzo wskazane. Lepiej odmówić sobie wtedy rozrywki przed ekranem. Nie chodzi jednak tylko o telewizory. Szczególnie wrażliwe na wyładowania atmosferyczne są nowoczesne urządzenia elektroniczne, jak laptopy, komputery stacjonarne, konsole do gier, modemy czy routery. Nawet jeżeli podłączone są do listwy przeciwprzepięciowej, lepiej wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Tylko to daje pewną ochronę przed utratą drogiego sprzętu.

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T100335.131.jpg
Fot, Canva/JoshuaS4

Co robić podczas burz?

W małym rodzinnym sporze to pani Anna ma rację. Odłączanie telewizora podczas burzy jest więcej niż wskazane: to mądra i odpowiedzialna decyzja. Chroni nasz sprzęt oraz zainwestowane w niego pieniądze, oszczędza kłopotu na wypadek uderzenia pioruna. Podczas gwałtownej pogody i wyładowań atmosferycznych lepiej więc zrezygnować z relaksu przed telewizorem i zamiast tego wybrać np. chwilę z książką.

Dodajmy, że podczas burz warto pamiętać także o innych środkach ostrożności. Chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Kiedy zbliża się burza, usuńmy z balkonów, tarasów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Tworzą one niepotrzebne zagrożenie dla nas, naszych bliskich oraz osób postronnych. Lepiej zamknąć też drzwi i okna, a auto przestawić w bezpieczne miejsce.