Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > O tym świadczeniu mało kto pamięta. Ważne dla matek i ojców na emeryturze
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.04.2024 08:00

O tym świadczeniu mało kto pamięta. Ważne dla matek i ojców na emeryturze

Pieniądze z ZUS
Fot. Canva/Piotr290

Istnieje świadczenie z ZUS, o które mogą ubiegać się osoby najbardziej potrzebujące. Choć dotyczy głównie matek, które osiągnęły wiek emerytalny, to w pewnych przypadkach mogą go dostać także ojcowie. To nawet 1,8 tys. zł co miesiąc. Komu się należy i jak je uzyskać? Podpowiadamy.

Mama 4 Plus: komu przysługuje?

Chodzi o dodatek "Mama 4 Plus". Powstał, by wesprzeć rodziców, którzy z powodu opieki nad dziećmi musieli zrezygnować z pracy lub nie zdołali wypracować stażu niezbędnego do uzyskania minimalnej gwarantowanej emerytury. Z tego powodu nie posiadają niezbędnych środków na życie.

Świadczenie może być przyznane matce, która wychowała co najmniej czworo dzieci, a która jednocześnie na emeryturze jest w trudnej sytuacji finansowej. Co ważne, skorzystać z niego mogą jednak również ojcowie. Mogą się o nie starać, jeżeli matka dzieci zmarła lub zaprzestała opieki nad dziećmi. By uzyskać świadczenie, nie trzeba wcześniej odkładać składek na ubezpieczenie społeczne.

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T161104.072.jpg
Fot. Canva/SeventyFour

Czy dodatek mogą uzyskać także matki, które wychowały czwórkę dzieci, ale którym udało się to pogodzić z pracą zawodową? Niestety nie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że świadczenie to nie jest skierowane do wszystkich rodzin wielodzietnych, ale do osób najbardziej potrzebujących.

Złe zmiany dla nowych emerytów już 1 kwietnia. ZUS wydał komunikat Ile wynosi emerytura księdza? Te kwoty mogą zaskoczyć!

Ile wynosi dodatek dla mam?

Ile wynosi dodatek "Mama 4 Plus" w 2024 roku? W przypadku, jeżeli osoba nie pobiera emerytury, świadczenie osiągnie wysokość najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 r. wynosi ona 1780,96 zł i jest co roku waloryzowana.

Jeśli zaś osoba, która stara się o to świadczenie, pobiera emeryturę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do kwoty najniższej emerytury. Od początku trwania programu świadczenie to uzyskało prawie 80 tys. osób, a wydatki na ten cel wyniosły prawie 2,4 mld zł. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T161221.967.jpg
Fot. Canva/Piotr290

Wniosek o dodatek z ZUS trzeba złożyć samodzielnie

To świadczenie nie jest jednak przyznawane automatycznie i trzeba postarać się o nie samemu. Wniosek o pieniądze z programu "Mama 4 Plus" mogą złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat.

Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS lub KRUS. Do wniosku należy dołączyć informację o numerach PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.