Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Złe zmiany dla nowych emerytów już 1 kwietnia. ZUS wydał komunikat
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 28.03.2024 14:00

Złe zmiany dla nowych emerytów już 1 kwietnia. ZUS wydał komunikat

ZUS
Fot. KAPiF

Czy osoby, które planują wkrótce przejście na emeryturę, mogą otrzymać mniej pieniędzy? Niestety tak. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym komunikacie potwierdza, że już 1 kwietnia zacznie korzystać z nowych danych do wyliczania wysokości emerytury. Kto może się martwić? Sprawdzamy.

Polacy żyją coraz dłużej

Trzeba wiedzieć, że ZUS przy wyliczaniu wysokości emerytur bierze pod uwagę aktualną średnią długość życia Polaków. Te dane opracowuje i dostarcza Główny Urząd Statystyczny. W ostatnich dniach GUS opublikował nowe informacje na ten temat. Pojawiły się tablice dalszego trwania życia na podstawie danych za 2023 rok.

Jak się okazuje, w ubiegłym roku Polacy żyli dłużej. Dlaczego to ważne, zwłaszcza dla osób urodzonych po 1948 roku? Wysokość emerytury ustala się bowiem na podstawie prostego działania matematycznego. Dzieli się kapitał emerytalny przez przeciętne dalsze trwanie życia. Jeżeli więc długość trwania życia jest dłuższa, tym emerytura jest niższa. Tak właśnie się stało.

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T135858.950.jpg

Tego nie wolno robić w Wielki Piątek. Przestrogi pamiętamy jeszcze z PRL Emerytura bez podatku na nowych zasadach. Padła wstępna data

Nowi emeryci stracą na zmianach

Już od 1 kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy dalszego trwania życia. Jak wpłynie to na otrzymywane z ZUS pieniądze? Zmiana sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat niższa o 4,1 proc. niż ta wyliczana do tej pory

Dla przykładu, 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w wysokości 2649,51 zł, czyli mniej o ok. 103 zł. 65-latek z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w wysokości 3197,81 zł, czyli mniej o ok. 136 zł.

Czy trzeba się śpieszyć z przejściem na emeryturę?

Wszyscy, którzy osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, która tablica jest korzystniejsza dla danej osoby.

Warto też wiedzieć, że wzrost dalszego trwania życia w Polsce nastąpił we wszystkich grupach wiekowych. Dłużej żyją nie tylko seniorzy. Z prognoz wynika, że osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesiąca, niż wskazywały jeszcze dane w ubiegłym roku.