Ogrzewasz dom drewnem? Możesz zapłacić mandat, wielu Polaków o tym nie wie
Sezon grzewczy w pełni. Temperatury na zewnątrz są już bardzo niskie, a w związku z tym należy ogrzewać budynki. Wyjaśniamy jednak, jakie drewno nie nadaje się do tego celu. Jeśli ogrzewasz nim dom, możesz zapłacić spory mandat.
Takim drewnem nie wolno palić w piecu i kominku
Według najnowszych przepisów, w Polsce nie można palić drewnem o wilgotności powyżej 20%. Wprowadzono takie zasady, ponieważ drewno, które ma wyższą wilgotność, emituje więcej zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ spala się w niższej temperaturze. W rezultacie prowadzi to po powstania większej ilości szkodliwych związków chemicznych.
Dodatkowo nie można palić w piecu także mokrym drewnem, ponieważ potrzeba znacznie więcej energii na odparowanie z niego wody. Zwiększa to nie tylko koszty ogrzewania, lecz także zanieczyszczenie środowiska.
Dlaczego drewno o wysokiej wilgotności jest szkodliwe?
Palenie drewnem o wysokiej wilgotności jest szkodliwe dla środowiska, powoduje bowiem zanieczyszczenie powietrza. Co ciekawe, spala się w niższej temperaturze, a to prowadzi do jego niepełnego spalania. Przez to w takim procesie powstaje wiele szkodliwych substancji np. tlenki węgla.
Warte podkreślenia jest również to, że mokre drewno jest mniej wydajne energetycznie. Właśnie z tego powodu drewno, którym palisz w piecu, bądź kominku powinno być odpowiednio wysuszone. Takie działanie pozwoli zminimalizować emisję zanieczyszczeń i poprawić efektywność ogrzewania w budynku.
Jak sprawdzić, czy drewno jest wilgotne?
Jeśli będziesz ogrzewać dom mokrym drewnem, możesz zapłacić naprawdę wysoki mandat, a mowa nawet o 500 zł . W jaki sposób się tego ustrzec? Lepiej zawczasu sprawdzić, jaki poziom wilgotności ma drewno. W tym celu możesz użyć specjalnego wilgotnościomierza.
Wilgotne drewno możesz rozpoznać też po kilku cechach - po włożeniu do pieca będzie przede wszystkim gwizdać i syczeć . Suche drewno jest dwa razy lżejsze od wilgotnego i ma charakterystyczne stękania. Dodatkowo kora z suchego drewna odpada dużo łatwiej niż ze świeżego.