Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Włosy siwieją zbyt szybko. To może być niedobór kwasu pantotenowego
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 28.10.2024 12:46

Włosy siwieją zbyt szybko. To może być niedobór kwasu pantotenowego

Siwe włosy
Fot. Canva/Rido

Jeżeli zauważasz, że twoje włosy szybko siwieją, wypadają, lub są coraz bardziej osłabione, może oznaczać to niedobór kwasu pantotenowego. To związek, który odpowiada za pigmentację włosów, ale nie tylko. Kwas pantotenowy jest składnikiem niezbędnym jest do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Sprawdź, jak zapobiec niedoborom.

Kwas pantotenowy: czy to witamina B5?

Kwas pantotenowy to związek, który często bywa utożsamiany z witaminą B5. Jest w tym cząstka prawdy, bo w skład witaminy B5 wchodzi kwas pantotenowy, razem z kilkoma innymi związkami chemicznymi.

Można więc uznać, że uzupełniając witaminę B5 uzupełniamy też kwas pantotenowy.

Już sama nazwa "kwasu pantotenowego" zdradza, jak bardzo ważny dla organizmu jest to składnik. Cząstka "pan" w jego nazwie oznacza "wszystko", a "pantotenowy" można rozumieć jako "wszechobecny". Jest bowiem niezbędny właściwie dla każdej komórki.

Najzdrowszy dżem, a Polacy rzadko go kupują. Pomaga na serce i ciśnienie W PRL-u była nastoletnią gwiazdą. Nagle wyjechała z Polski

Skutki niedoboru kwasu pantotenowego. To cenny budulec włosów

Kwas pantotenowy z witaminy B5 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania właściwie całego organizmu, i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i stan skóry, paznokci i włosów. Odpowiada zwłaszcza za ich pigmentację i kolor.

Niedobór kwasu pantotenowego może oznaczać dla włosów:

  • zatrzymanie wzrostu, 
  • powstawania zaburzeń w pigmentacji, w tym siwienie,
  • wzmożone wypadanie,
  • osłabienie struktury i łamliwość.

Zbyt mało witaminy B5 odczujemy też pod postacią wielu innych dolegliwości. To m.in. problemy z koncentracją, pogorszenie wzroku, zaburzenia apetytu, przemęczenie, zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, przyspieszenie pracy serca.

Tu znajdziesz witaminę B5. Dieta jest kluczem do suplementacji

Na braki witaminy B5 w organizmie najbardziej narażone są osoby w dojrzałym wieku, a także kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Braki mogą pojawić się także w przypadku nadużywaniu alkoholu.

Niedobory witaminy B5 i kwasu pantotenowego najlepiej uzupełniać stosując zbilansowaną dietę. Witaminę B5 znajdziemy m.in. w otrębach pszennych, rybach, mleku, pestkach słonecznika, serach żółtych, orzechach, jajkach czy owocach: awokado lub pomarańczach. Napojem bogatym w ten składnik będzie natomiast yerba mate.

W aptekach dostępne są też gotowe preparaty z witaminą B5, które często mają w nazwie także “kwas pantotenowy”. Ich spożycie najlepiej skonsultować z lekarzem. Nadmiar witaminy B5 może wywoływać m.in. biegunki.