Honorowe oddanie krwi wiąże się z zyskaniem kilku istotnych przywilejów. Można liczyć nie tylko na posiłek regeneracyjny, ale też na udogodnienia związane z pracą. Jakie obowiązują ograniczenia? Sprawdzamy, w jakim wieku można oddać krew, kiedy nie można tego robić, a także jakie przywileje wiążą się z krwiodawstwem.
Rok 2025 za pasem, więc już teraz warto zajrzeć do kalendarza dni wolnych. Okazuje się, że w przyszłym roku święta wolne od pracy układają się bardzo korzystnie. W kilku przypadkach będzie można pozwolić sobie na długi weekend. Prezentujemy kalendarz świąt na 2025 rok.
Sezon grzewczy w pełni. Temperatury na zewnątrz są już bardzo niskie, a w związku z tym należy ogrzewać budynki. Wyjaśniamy jednak, jakie drewno nie nadaje się do tego celu. Jeśli ogrzewasz nim dom, możesz zapłacić spory mandat.
Na cmentarzach w całej Polsce pojawiły się tabliczki z napisem: “grób do likwidacji”. Pomników oznaczonych w ten sposób są tysiące. W samym Wrocławiu naklejono kartki z komunikatem na ponad 15 tys. grobów. Bliscy zmarłych powinni zainteresować się sprawą, ponieważ w tych miejscach już niebawem będą mogli zostać pochowani inni ludzie.
Szykują się wielkie zmiany związane ze świadczeniem wspierającym. Pieniądze otrzymają kolejne osoby i to bez względu na dochody. Ile pieniędzy otrzymają i kogo konkretnie obejmą zmiany?
Już od jakiegoś czasu w Polsce trwają dyskusje związane z zakazem handlu w niedziele. Przepis ten ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a komentarzy o niedzielach niehandlowych wciąż przybywa. Czyżby szykowały się zmiany?
Ludzie poszukują sensu życia na wiele sposobów. Często ważnym fundamentem tych działań jest wiara i religia. Według raportu Gallupa z 2014 roku Polska należy do najbardziej religijnych państw w Europie. W naszym kraju najwięcej wyznawców ma religia katolicka. Jeden z jej odłamów zyskuje coraz więcej zwolenników.
Mazury, Podlasie czy Bory Tucholskie to miejsca, które wkrótce będą budzić zainteresowanie. Jeśli w lasach pojawią się osoby wyposażone w koszyki, może to oznaczać tylko jedno — rozpoczął się sezon na grzyby. Obfite opady deszczu stworzyły dogodne warunki do ich wzrostu, można więc liczyć na pokaźne zbiory.
Klienci często robią zakupy w pośpiechu, niosąc jednocześnie na ramieniu duże torby i pchając wózek. Wówczas wystarczy chwila nieuwagi, by strącić szklany produkt ze sklepowej półki. Czy trzeba zapłacić za stłuczony słoik lub butelkę? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta.
Oszuści nie mają litości i wykorzystują każdą możliwą okazję do wzbogacenia się kosztem innych. W dalszym ciągu tysiące Polaków walczy ze skutkami powodzi, a dodatkowo muszą uzbroić się w szczególną czujność. Jak działają i w jaki sposób zabezpieczyć się przed złodziejami? Wyjaśniamy.
W 2024 roku kończy się ważność dowodów osobistych blisko 3 mln Polaków. Bez ważnego dokumentu nie będzie możliwości załatwienia większości spraw, a więc wymagane jest wyrobienie nowego. Warto wiedzieć, że brak dowodu może skutkować dotkliwą karą pieniężną.
Polacy wciąż walczą z tragicznymi skutkami powodzi. Mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, które już zaoferowało kilka możliwych świadczeń. O jakich dofinansowaniach i wsparciu mowa? Jakich kwot można się spodziewać?
W Polsce czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Nasze zegarki cofną się z godziny 3:00 na 2:00. Teoretycznie mogłaby to być jedna z ostatnich zmian czasu w historii, bo rząd zaplanował tylko dwie kolejne. Na przeszkodzi stoi opieszałość urzędników.
Idą zmiany, dzięki którym wielu pracowników będzie mogło cieszyć się dłuższym urlopem. Do prac międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy. W myśl nowych przepisów, zasady naliczania stażu pracy będą bardziej korzystne dla pracowników.
Korzystanie z urlopu na żądanie wzbudza wiele wątpliwości: zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Tymczasem przepisy Kodeksu pracy, a także orzecznictwo sądów, pozwalają wyciągać jasne i jednoznaczne wnioski. Określają też, czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu.
Każdy z nas produkuje i wyrzuca śmieci. Na każdym kroku znajdują się kosze, a także duże kontenery, przeznaczone do sortowania odpadów. Mimo to okazuje się, że wielu Polaków niepoprawnie wyrzuca śmieci. Za ten błąd można zapłacić sporą karę.
Ważna informacja dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy. Już od 10 września w życie wchodzą przepisy, które zmieniają zasady odzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Gdy kara dobiegnie końca, będzie łatwiej o powrót za kierownicę.
Pod wieloma sądami w Polsce zbierają się kolejni ludzie, którzy od rana stoją w długich kolejkach. O co chodzi i dlaczego zadecydowano, by niektóre placówki były otwarte również w sobotę? Wyjaśniamy.
Od 21 lat nie zmieniła się wysokość kary za złe parkowanie. Sejmowy Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce znacznie zwiększyć kwotę mandatów, które dziś wynoszą 100 zł. Czy nowe przepisy wejdą w życie?
Rozpoczęły się kontrole, dotyczące sposobów, w jakie ludzie odprowadzają deszczówkę. Jest to uregulowane prawnie, a nieodpowiednie działanie z wodami opadowymi może okazać się kosztowne. Niektórzy powinni również płacić tzw. podatek od deszczówki. Co stanowi prawo?
Jeżeli małżonkowie nie podpisali intercyzy i posiadają majątek wspólny, wciąż mogą sobie przekazywać darowizny, chociażby w formie pieniędzy czy przelewów, jeśli nie posiadają konta wspólnego. Jaką kwotę można przelać małżonkowi? Kiedy trzeba zapłacić podatek? I jak wygląda sytuacja z darowiznami pieniężnymi w 2024 roku? Wyjaśniamy.
Chyba każdy przyzwyczaił się już do elektronicznych recept, które jak się okazuje, są stale udoskonalone. Już 1 sierpnia weszły w życie nowe, bardzo ważne zmiany, o których warto wiedzieć. Dotyczą one leków wypisywanych na cały rok.
Podwyżki za prąd spędzają sen z powiek wielu Polakom. Część z nich zastanawia się, co jeszcze może zrobić, aby ograniczyć zużycie energii i zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się, że wbrew pozorom, warto nie odłączać niektórych sprzętów od gniazdek. Będąc stale podłączone, zużyją mniej prądu i ograniczą dodatkowe straty. O jakich urządzeniach mowa?
Choć system znaków drogowych w niemalże całej Europie jest ujednolicony, zdarzają się miejsca, w których zobaczymy nieznane nam symbole. Jednym z nich może okazać się biały romb na niebieskim tle. Co oznacza i jaka kara grozi za jego nieprzestrzeganie?
Kontrolerzy pukają do drzwi firm, instytucji, a nawet mieszkań prywatnych i sprawdzają, czy wszystkie obowiązki związane z uiszczeniem opłat zostały wykonane. Mowa o abonamencie RTV. Kiedy możemy spodziewać się kontroli, ile trzeba zapłacić i kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze działek, na których można się odprężyć i zrelaksować. Działka to też idealne miejsca na stworzenie własnego warzywniaka czy rozłożenie niewielkiego basenu. Jak się jednak okazuje, nawet na swojej własnej działce ROD nie możesz robić wszystkiego, na co tylko masz ochotę. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki działkowców.
Zapadła decyzja w sprawie tzw. „wdowiej renty”, którą zapowiadała lewica. Projekt już niebawem ma trafić pod obrady sejmu. Najnowszych informacji w tej sprawie na łamach portau „Super Expressu” udzieliła ministra Dziemianowicz-Bąk. Jeśli jesteście zainteresowani tego typu świadczeniem, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem i zobaczcie, czy możecie ubiegać się o wdowią rentę.
Nie ulega wątpliwości, że rosnące ceny mediów uderzą w nas wszystkich. Podwyżki wchodzą już od 1 lipca, ale okazuje się, że nie każdy odczuje je tak samo. Seniorzy mogą znacznie obniżyć koszty utrzymania domów i mieszkań poprzez ominięcie opłaty za śmieci. Wyjaśniamy, jak skorzystać z ulgi.