Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego ma być bardzo uroczysty. Niestety, nie wiadomo kiedy się odbędzie
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w Krakowie. Dyrygent był Honorowym Obywatelem tego miasta. Nie wiadomo jednak, kiedy pogrzeb dojdzie do skutku. Wszystko przez panującą epidemię.
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego będzie z pewnością bardzo uroczysty. Wiadomo już, gdzie spocznie dyrygent. Uroczysta ceremonia i złożenie prochów odbędzie się w ukochanym przez Krzysztofa Pendereckiego mieście, niestety nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w Krakowie. Wybitny kompozytor, dyrygent, profesor krakowskiej Akademii Muzycznej zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Niestety, ze względu na panującą pandemię koronawirusa uroczystość zostaje przesunięta do momentu, aż wszystko wróci do normy.
Kraków to miasto, które Krzysztof Penderecki bardzo kochał. Choć nie urodził się w dawnej stolicy, traktował to miasto jako swój dom. Ono zaś odwdzięczyło mu się odznaczeniami: Honorowego Obywatela Krakowa i wyróżnieniem Cracoviae Merenti. Kompozytor był absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, na której później uczył, przez 15 lat był również jej rektorem.
Pożegnanie wielkiego kompozytora z pewnością zgromadzi tłumy wdzięcznych mu ludzi, dlatego uroczystość zostaje przesunięta. Odbędzie się jedynie msza żałobna z udziałem najbliższych. Prezydent Krakowa stworzył księgę kondolencyjną, która z uwagi na pandemię ma formę elektroniczną. Kondolencje można zapisywać pod adresem: [email protected].
- Córka Kasi Kowalskiej nie pierwszy raz walczy o życie. „Musieli przywracać ją do życia, powiodło się za czwartą próbą”
- Mąż Katarzyny Skrzyneckiej zabrał głos. Ostatnie dni gwiazdy Polsatu były koszmarem
Kim był Krzysztof Penderecki?
Krzysztof Penderecki był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Był uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora czasów współczesnych. Jego innowacyjność, kunszt i odwaga muzyczna zaprowadziła muzykę poważną w zupełnie inny kontekst, niż ten, w którym była dotychczas pojmowana.
Kompozytor zyskał sławę na całym świecie, jego muzyka towarzyszy znanym, wybitnym filmom takim jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Stworzył cztery opery, osiem symfonii i wiele innych utworów orkiestrowych i nie tylko. Jego działalność obejmowała wszystkie aspekty muzyki poważnej. Był wizjonerem, który zawsze podążał po niezdeptanych ścieżkach. Jego podejście do konstrukcji utworu muzycznego stworzyło pojęcie polska szkoła kompozytorska, które było odbierane przez zagranicznych krytyków jako coś całkowicie wyjątkowego i odróżniającego się od ówczesnej awangardy lat 60.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Krzysztof Penderecki był wybitnym dyrygentem. Granie pod jego batutą, było prawdziwym zaszczytem i wyróżnieniem.
Maestro był podziwiany na całym świecie. Na uroczystości pogrzebowej z pewnością chciałoby się znaleźć wielu jego współpracowników, ale także oddanych wielbicieli.
Krzysztof Penderecki był przez całe życie oddanym pedagogiem. Spod jego skrzydeł na świat wyleciało wielu wybitnych muzyków.
ZOBACZ TEŻ:
- Znęcał się nad żoną i dziećmi, demolował mieszkanie. Niewyobrażalny koszmar rodziny na kwarantannie
- Byli małżeństwem przez 45 lat. Na kwarantannie mąż doprowadził do wielkiej tragedii, rodzina jest wstrząśnięta
- Skandal po stosunku na oczach milionów widzów TVN. Klaudia El Dursi przerywa milczenie
źródło: se.pl