Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Post w piątek po Bożym Ciele? Biskupi decydują czy można wtedy jeść mięso
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 29.05.2024 15:49

Post w piątek po Bożym Ciele? Biskupi decydują czy można wtedy jeść mięso

Ksiądz i mięso
fot. Canva/RDNE Stock project ; Canva/Olga Kriger

Piątkowy post dotyczący niejedzenia mięsa to temat, który od lat budzi spore kontrowersje. Jeszcze parę lat temu spożywanie w tym dniu mięsa było surowo zabronione przez kościół katolicki. Teraz obostrzenia są już nieco mniejsze, choć kilka raz w roku wierni definitywnie powinni się powstrzymać od jedzenia produktów mięsnych. Jak to wygląda w przypadku piątku po Bożym Ciele?
 

Czy w piątki można jeść mięso? Przepisy prawa kanonicznego dotyczące postu

Piątek to dla chrześcijan wyjątkowy dzień. To właśnie w piątek, zgodnie z religią chrześcijańską, Jezus Chrystus umarł na krzyżu, by oczyścić ludzi z grzechu. Dlatego też w tym dniu, dla upamiętnienia poświęcenia Jezusa, Kościół zaleca wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a przepisy prawa kanonicznego mówią jasno:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Mimo tego obecnie zalecenia duchownych nie są aż tak rygorystyczne. Co prawda wciąż obowiązuje zasada, że w każdy piątek tygodnia powinno się przestrzegać jakiejś formy pokuty, to jednak od 1966 roku to lokalne episkopaty decydują o formie tej pokuty — niekoniecznie musi to być niejedzenie mięsa. 
 

Jak odróżnić prawdziwego księdza od przebranego oszusta? Duchowny zdradził trik, wystarczy zrobić jedno Masz nieślubne dziecko? Sprawdź czy możesz pójść do komunii

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem, to jedno z ważniejszych świąt w kościele katolickim. To również dzień ustawowo wolny od pracy, w którym nieczynne są m.in. szkoły, przedszkola, sklepy, przychodnie i inne instytucje publiczne. W tym dniu organizowane są procesje, czyli uroczysty przemarsz wiernych ulicami miast, z modlitwą na ustach. W tym roku Boże Ciało wypada 30 maja.

W związku z tym świętem pojawia się pytanie: czy w kolejny dzień, czyli piątek tuż po Bożym Ciele można jeść mięso? Jak się okazuje, to biskupi w poszczególnych diecezjach decydują o konieczności wstrzemięźliwości, bądź też o zniesieniu postu. Dla przykładu: metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński zwolnili wiernych z zakazu jedzenia mięsa w piątek po Bożym Ciele. Dyspensa ta obowiązuje jednak wyłącznie osoby przebywające na terenie obu diecezji. 

Zobacz też: Mało kto wie, że z tego grzechu też trzeba się spowiadać. Dotyczy wielu z nas
 

Jak sprawdzić, czy na terenie twojej diecezji obowiązuje post?

Zwolnienie od obowiązku wstrzemięźliwości mogą wydać nie tylko biskupi, ale również proboszczowie w danej parafii. Informacje o tym, czy jako wierny możesz jeść mięso, czy też nie, można więc uzyskać w swojej parafii. Często pojawiają się one również na internetowych stronach parafialnych. 

Co ważne osoby, które skorzystają z dyspensy i w piątek po Bożym Ciele zorganizują np. grilla, zobowiązane są do wykonania innego czynu pokutnego o charakterze duchowym lub materialnym. Może to być np. modlitwa, pomoc potrzebującym, okazanie miłosierdzia czy też wpłacenie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego.