Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Jak odróżnić prawdziwego księdza od przebranego oszusta? Duchowny zdradził trik, wystarczy zrobić jedno
Sara Karmańska
Sara Karmańska 04.12.2023 22:25

Jak odróżnić prawdziwego księdza od przebranego oszusta? Duchowny zdradził trik, wystarczy zrobić jedno

Duchowny radzi jak rozpoznać prawdziwego księdza, fot. Canva/MART PRODUCTION, Pexels, Africa images
Duchowny radzi jak rozpoznać prawdziwego księdza, fot. Canva/MART PRODUCTION, Pexels, Africa images

Już wkrótce rozpocznie się okres roku, w którym domy wiernych odwiedzają księża. Wielu parafian zna księży, którzy mogą ich odwiedzić, ale zdarza się, że osoby rzadko odwiedzające swój kościół lub uczęszczające na msze do innej parafii mogą nie wiedzieć, jak wyglądają duchowni, którzy chodzą po kolędzie. 

Zbliża się okres odwiedzin księży w domach parafian

Zwykle odwiedziny duszpasterskie odbywają się między wigilią Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli. O tym, kiedy dokładnie księża odwiedzą dany dom, można się dowiedzieć z ogłoszeń parafialnych lub strony internetowej danej parafii. Znane są jednak historie, gdy wizyty duszpasterskie składał nie ksiądz, ale oszust w przebraniu duchownego.

W okresie wizyt duszpasterskich oszuści mają wyjątkową okazję, by w miarę łatwo dostać się do mieszkań wiernych. Zdarza się, że mieszkańcy nie znają wyglądu księży z danej parafii, a i tak postanawiają przyjąć kolędę. Zgodnie ze zwyczajem bardzo często podczas takiej wizyty na ręce duchownego przekazuje się kopertę z darowizną na rzecz parafii. Nic zatem dziwnego, że to prawdziwa gratka dla oszustów. 

Ksiądz wyjawił wielką tajemnicę duchownych. Wierni aż nie chcieli mu w to uwierzyć Zastraszał dzieci i rzucał w nie kredą! SKANDALICZNE zachowanie księdza wywołało lawinę hejtu

Oszust przebrany za księdza chciał wykorzystać okres odwiedzin duszpasterskich

Kilka lat temu głośno było o sprawie fałszywego księdza, który pod pretekstem wizyt duszpasterskich odwiedzał parafian, chcąc przejąć na własny użytek darowizny na rzecz kościoła. Mężczyzna na pierwszy rzut oka wyglądał jak prawdziwy duchowny, ale jego zachowanie szybko wzbudziło niepokój odwiedzanych przez niego mieszkańców Skierniewic. 

Oszustowi miało bowiem brakować guzików w sutannie, a także nie miał przewieszonej przez szyję stuły. Także jego zachowanie odbiegało od tego, które zazwyczaj prezentują księża podczas wizyt duszpasterskich – oszust zamiast wspólnej modlitwy i rozmowy chodził z kropidłem po całym mieszkaniu, po czym szybko chwytał za kopertę i ruszał do kolejnego mieszkania. Na szczęście okoliczni mieszkańcy zawiadomili policję, której udało się ująć oszusta.

ZOBACZ TEŻ: “Zażenowanie i poczucie niesprawiedliwości”. Ksiądz padł ofiarą wstrząsającej kompromitacji. Niebywałe, do czego posunęli się ludzie

Duchowny radzi jak rozpoznać prawdziwego księdza

Jak się okazuje, istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy odwiedzający nasz dom duchowy rzeczywiście jest księdzem. Portal „Fakt” zwrócił się w tym temacie do księdza Pawła Kłysa, rzecznika łódzkiej archidiecezji. Jak się okazuje, w wielu archidiecezjach obowiązują legitymacje, które pozwalają na wylegitymowanie danego duchownego. 

Parafianie są w stanie zawsze rozpoznać prawdziwego księdza, bo po prostu go znają. Po kolędzie zazwyczaj chodzi ksiądz z danej parafii. Gdy zastępuje go diakon lub inny kleryk jest to ogłaszane w Kościele. W przypadku wątpliwości zawsze można poprosić księdza o wylegitymowanie się. Duchowni w archidiecezji łódzkiej posiadają legitymacje kapłańskie.

Źródło: Fakt

Tagi: ksiądz