Pracującym seniorom należy się specjalna ulga. Można dużo zaoszczędzić
Wszystkie osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie pobierają emerytury i nadal pracują, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi finansowej. Dopóki pracują, nie będą płacić podatku od przychodów do określonej kwoty.
Ulga dla pracujących seniorów: kto może skorzystać?
Ulga dla pracujących seniorów obowiązuje w Polsce dla wszystkich, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a zatem dla kobiet w wieku 60+ i mężczyzn w wieku 65+.
Warunkiem jest pozostanie w pracy i niepobieranie emerytury ani renty rodzinnej z ZUS-u, KRUS-u, zakładów emerytalnych służb mundurowych czy uposażenia sędziego.
By skorzystać z tej ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.
Senior w pracy. Ile można zaoszczędzić?
Pozostając w zatrudnieniu, seniorzy nie będą płacić podatku od przychodów do kwoty 85 528 zł, a rozliczający się według skali podatkowej do 115 528 zł.
By skorzystać z takiej możliwości, osoby pozostające w stosunku pracy i wykonujące umowę zlecenia muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
Ulga dla pracujących seniorów. Co z emeryturą?
Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostatecznego jej rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym.
Co dzieje się z ulgą podatkową, jeżeli korzystając z niej zaczniemy pobierać emeryturę? ZUS tłumaczy, co należy zrobić w takim przypadku.
Jeżeli emeryt lub rencista zacznie pobierać emeryturę i tym samym przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi, ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę- wyjaśniła w komunikacie Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS z województwa podlaskiego.
Po otrzymaniu takiej informacji pracodawca przestanie stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.