Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Prawie 1,8 tys. zł co miesiąc do emerytury. Dodatek dla tysięcy osób
Sara Karmańska
Sara Karmańska 10.05.2024 11:18

Prawie 1,8 tys. zł co miesiąc do emerytury. Dodatek dla tysięcy osób

pieniądze w portfelu
Fot. materiały własne

Grupa emerytów otrzymała podwyżkę otrzymywanego dodatku do świadczeń. Od tego roku mogą liczyć na prawie 1,8 tys. zł. Kogo dotyczą te zmiany?

Wzrost najniższej emerytury w 2024 r.

Kwota najniższej emerytury wzrosła od 1 marca 2024 roku. W bieżącym roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 112,12 proc. Dzięki niemu najniższa emerytura, renta rodzinna i socjalna, jak również renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynoszą obecnie 1780,96 zł. Wcześniej świadczenie wynosiło 1588,44 złotych

Podwyżka najniższych emerytur pociągnęła za sobą również wzrost świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Świadczenie jest wolne od podatku i nie wlicza się do dochodu wyliczanego na potrzeby pomocy społecznej.

pieniądze
Fot. Canva/Roman R
W 2024 łatwiej o wcześniejszą emeryturę. Zobacz, czy masz prawo Czy listy z ZUS trzeba zachować? Nie wyrzucaj ich do kosza

Dla kogo podwyżka dodatku do emerytury?

Podwyżka świadczenia przysługuje osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Takie osoby mogą wystąpić o przyznanie świadczenia pieniężnego w wysokości najniższej emerytury krajowej. Od 1 marca kwota świadczenia wzrosła do 1780,96 zł.

Świadczenie jest przyznawane w drodze decyzji administracyjnej. Decyzje podejmuje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek i być osobą o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. 

ZOBACZ TEŻ: Sprawdź swoją przyszłą emeryturę z ZUS. Zrobisz to w minutę

Kto może otrzymać status działacza opozycji komunistycznej?

Osoby uprawnione do otrzymywania świadczenia to działacze opozycji antykomunistycznej. Zgodnie z przepisami ustawy są to osoby, które między 1 stycznia 1956 roku a 4 czerwca 1989 roku przez co najmniej 12 miesięcy:  

(…) prowadziły, w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce – czytamy w treści ustawy.

Do okresu 12 miesięcy nie wlicza się jednak działalność w ramach niezależnego ruchu związkowego lub niezależnego ruchu studenckiego między 31 sierpnia 1980 roku a 12 grudnia 1981 roku.

pieniądze
Fot. Canva/MarekUsz, Getty Images