W 2024 łatwiej o wcześniejszą emeryturę. Zobacz, czy masz prawo
W 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące emerytur pomostowych. Na podstawie wprowadzonych zmian wiele osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Kogo obejmują nowe przepisy?
Czym są emerytury pomostowe?
Emerytury pomostowe przysługują osobom, które wykonują lub wykonywały pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Przepisy obejmują zawody związane z czynnikami ryzyka, które mogą doprowadzić do trwałych szkód na zdrowiu. To także zawody, które wymagają szczególnej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej
Chodzi o prace takie jak choćby rybak morski, górnik, hutnik, kierowca autobusu, motorniczy tramwaju, ratownik medyczny. Z emerytur pomostowych mogą korzystać także osoby pracujące w domach opieki społecznej lub nad sprawujące opiekę nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną.
Czy listy z ZUS trzeba zachować? Nie wyrzucaj ich do kosza Podwyżka emerytur nawet o 500 zł. Dla tych, którzy zajmą się wnukamiEmerytury pomostowe w 2024: co się zmieniło?
Największa zmiana w 2024 roku dotyczy wymogu wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku. Dzięki tej zmianie prawo do emerytury pomostowej nabyły kolejne grupy pracowników.
Daje to możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej osobom znacznie młodszym niż tym, które dotąd korzystały z tego świadczenia. Przyszli emeryci nie będą musieli udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r. – przekazała rzeczniczka ZUS.
ZOBACZ TEŻ: Czy Karta Seniora to to samo, co karta emeryta? Trzeba znać różnice
Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać emeryturę pomostową?
Zgodnie z przepisami, o emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby, które przepracują 15 lat w warunkach szczególnych, a ich staż będzie wynosił co najmniej 20 lub 25 lat, odpowiednio dla kobiet i dla mężczyzn. Aby otrzymać emeryturę pomostową konieczne jest złożenie wniosku. Dopiero po jego pozytywnym rozpatrzeniu można rozwiązać umowę o pracę.
Dzięki tym przepisom emeryturę można zacząć o pięć lat wcześniej. W tym okresie beneficjenci pobierają świadczenie przejściowe, a następnie nabywają prawo do emerytury na warunkach ogólnych.
Emerytura pomostowa jest wyliczana na takich samych zasadach jak zwykła. Wynosi 100% potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat. Także waloryzacja odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku normalnej emerytury. Średnia emerytura pomostowa wynosi dziś więc ok. 3,2 tys. złotych.