Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Prowadziła "Wielką grę" przed Stanisławą Ryster. Zwolnili ją przez wisiorek
Sara Karmańska
Sara Karmańska 08.04.2024 08:07

Prowadziła "Wielką grę" przed Stanisławą Ryster. Zwolnili ją przez wisiorek

Stanisława Ryster
Fot. TVP/Wielka Gra

Kilka dni temu Polskę obiegła smutna informacja o śmierci Stanisławy Ryster, która dzięki kultowemu teleturniejowi “Wielka gra” stała się ikoną telewizji. Mało kto jednak pamięta, że gwiazda nie była pierwszą prowadzącą ten program. Przed nią tę rolę pełniła Joanna Rostocka. Powód jej zwolnienia może zaskakiwać.

Stanisława Ryster jest najbardziej znaną prowadzącą "Wielkiej gry", ale nie pierwszą

Dziś teleturniej “Wielka gra” jest kojarzony głównie ze Stanisławą Ryster, która zaczęła prowadzić go w 1975 roku. Dziennikarka, która pracowała w mediach od 1966 roku, przejęła tę funkcję po Januszu Budzyńskim. To właśnie ta rola okazała się trampoliną do jej kariery. Gwiazda samodzielnie zajmowała się lwią częścią teleturnieju, co zdecydowanie odróżnia ją od dzisiejszych gwiazd prowadzących tego typu programy. Stanisława Ryster nie tylko prowadziła format TVP, ale także współtworzyła i redagowała pytania zadawane uczestnikom

Jej przygoda z programem zakończyła się nagle w 2006 roku, gdy podjęto decyzję o ściągnięciu “Wielkiej gry” z anteny. Stanisława Ryster miała dowiedzieć się o decyzji Telewizji Polskiej z porannych gazet, o co miała żal do stacji nawet po wielu latach. Wówczas zakończyła się jej współpraca z TVP. Przed nią i Januszem Budzyńskim “Wielką grę” prowadziła jeszcze między innymi Joanna Rostocka.

Kora miała romans z Terleckim. Napisała o wszystkim Halina Mlynkova rozpoczyna nowy etap życia. Zaszły duże zmiany

Joanna Rostocka przyciągała przed ekran wiele osób

Joanna Rostocka była niezwykle atrakcyjną kobietą, która przyciągała przed ekrany wiele osób. Prywatnie była jednak niedostępna, ponieważ była po uszy zakochana w swoim mężu, Aleksandrze Marianie Rostockim. Ich małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i skończyło się gwałtownie po tym, jak otrzymała propozycję prowadzenia “Wielkiej gry” zamiast Ryszarda Serafinowicza, który wyemigrował do Kanady.

Jej obecność w programie przyniosła popularność teleturniejowi, ale prezenterka zagrzała w nim miejsce jedynie przez kilka lat. Jej przygoda z formatem zakończyła się nagle po zaledwie czterech latach. Przyczyna zwolnienia Rostockiej do dziś pozostaje przedmiotem licznych plotek. 

ZOBACZ TEŻ: Izabela Trojanowska wspomina spotkanie z Joan Collins. Zakończyło się łzami

Prowadząca zwolniona z "Wielkiej gry". Powód zaskakuje

Joanna Rostocka została zwolniona z programu “Wielka gra” przez okrytego złą sławą prezesa TVP, Macieja Szczepańskiego. Mężczyzna był nazywany “Krwawym Maćkiem”. Prezenterka była tylko jedną z wielu ofiar czystek w TVP. Niektórzy są jednak zdania, że jej zwolnienie nie było przypadkowe, a przyczynił się do niego odrzucony adorator

Na Woronicza plotkowano, że odrzucony przez Rostocką operator ściągnął na nią kłopoty. Mężczyzna miał celowo zrobić zbliżenie na wisiorek prezenterki, który przedstawiał symbol krzyża. W czasie PRL-u było to wysoce niedopuszczalne, szczególnie w państwowej telewizji, przez co prezenterka szybko znalazła się na czarnej liście prezesa TVP. Niedługo po zdarzeniu z krzyżykiem Rostocka pożegnała się z “Wielką grą”, a jej miejsce zajął Janusz Budzyński, który z kolei został zastąpiony przez Stanisławę Ryster w 1975 roku. 

Wielka gra, fot. kadr z programu Wielka gra prod. TVP.png
Fot. TVP/“Wielka gra”, kadr z programu 
Wielka gra, fot. kadr z programu Wielka gra prod. TVP (2).png
Fot. TVP/“Wielka gra”, kadr z programu

Źródło: Świat Seriali, Teleshow WP