Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Różaniec zamiast naszyjnika? Moda nie dla każdego
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 10.04.2024 16:40

Różaniec zamiast naszyjnika? Moda nie dla każdego

Różaniec
fot. Canva/Kzenon

Różaniec to jeden z najważniejszych symboli religijnych wśród katolików. Odliczając kolejne paciorki, wierni wygłaszają modlitwy i proszą Boga o wsparcie. Jak się okazuje, niektórym różaniec służy też za... biżuterię! Jednak, czy rzeczywiście można traktować go w ten sposób?
 

Do czego służy różaniec?

Różaniec to paciorki połączone ze sobą za pomocą sznureczka lub drucików. Początkowo robione były wyłącznie z drewna, ale w tej chwili do ich wyrobu używane są już przeróżne materiały, w tym szkło, kamień, a nawet plastik. Różaniec służy wiernym do omawiania modlitw i taką miał też funkcję od początków swojego istnienia. Właściwie powstał przede wszystkim dlatego, by umożliwić osobom niepiśmiennym udział w nabożeństwach i liturgii. Z uwagi na to, że nie umieli oni czytać, łączyli się w modlitwie z Bogiem, przesuwając palcami po kolejnych koralikach.

Zgodnie z wiarą chrześcijańską, do odmawiania różańca wielokrotnie namawiała Matka Boska w trakcie objawień w Lourdes, w La Salette i w Fatimie. Dlatego też po dziś dzień sięgają po niego katolicy z całego świata! Różaniec swoją formą ma nawiązywać do róży i w związku z tym składa się z trzech części: 

  • radosnej, symbolizującej liście, 
  • chwalebnej, symbolizującej kwiat, 
  • bolesnej, symbolizującej ciernie. 

Odmawianie różańca to jedna z najpopularniejszych modlitw w Kościele Katolickim.
 

Różaniec
fot. Canva/Avalon_Studio
Najmodniejsze fryzury 2024 roku. Odejmują lat i zmieniają owal twarzy Po 50-tce postaw na modny minimalizm. Koleżanki oniemieją

Różaniec jako element biżuterii. Czy można go nosić zamiast łańcuszka?

Osoby uduchowione, których poglądy są mocno zakorzenione w wierze chrześcijańskiej, doskonale zdają sobie sprawę z wartości i znaczenia różańca. Wiele osób chce mieć go zawsze przy sobie, by w każdej chwili, nie tylko w kościele, móc zwrócić się z modlitwą do Boga. Nic więc dziwnego, że biżuteria z motywami religijnymi, jak na przykład wisiorki z wizerunkiem Maryi, obrączki różańcowe czy też krzyżyki, staje się coraz bardziej popularna. I o ile nikt nie ma zastrzeżeń co do noszenia takiej formy dekoracji ciała, to jednak założenie na szyję różańca, zamiast łańcuszka, może wzbudzać kontrowersje. Czy słusznie?

I tak, i nie. Wiele zależy od tradycji chrześcijańskiej kultywowanej w danym kraju. W Polsce noszenie różańca w celu poprawy urody może zostać źle przyjęte, zwłaszcza jeśli jest on ozdobą osoby, która nie wierzy w Boga. Lepiej widziane jest trzymanie go w pudełeczku lub torebeczce i przechowywanie np. w kieszeni. Wszystko dlatego, że różaniec widoczny na wierzchu przez niektórych może zostać potraktowany jako oznaka bezczeszczenia symbolu i braku szacunku dla wiary chrześcijańskiej. 

Zasady kościelnie nie zakazują jednak jednoznacznie noszenia różańca, nie narzucają też, w jakiej formie należy go przechowywać. Ważny jest zamiar, z którym sięgamy po różaniec oraz poszanowanie dla jego tradycji. W niektórych państwach, jak np. Meksyk, noszenie różańca na szyi (i to nawet niejednego) jest czymś zupełnie naturalnym i w nikim nie wywołuje oburzenia. 

Krzyżyk na szyi
fot. Canva/Sarah2


 

Czytaj też: 79-latka zaginęła na pielgrzymce. Trudno uwierzyć, co zrobił ksiądz.

Najpopularniejsze symbole religijne w biżuterii

Jeśli zależy Ci na tym, by mieć przy sobie symbol nawiązujący do religii, którą wyznajesz, warto sięgnąć po inne ozdoby niż różaniec. Zwłaszcza że obecnie na rynku nie brakuje religijnych motywów, które umieszczane są być w praktycznie każdym elemencie biżuterii, od kolczyków, przez bransoletki aż po wisiorki i łańcuszki. Dotyczy to zresztą nie tylko symboli chrześcijańskich, ale również takich nawiązującej do innej wiary.

Wśród najpopularniejszych symboli religijnych w biżuterii możemy wyróżnić: krzyż, ichtys (wczesnochrześcijański symbol ryby), krucyfiks, gwiazda i półksiężyc (islam), Budda, sylaba Om (hinduizm), Gwiazda Dawida (judaizm) oraz symbol yin-yang (taoizm). Elementy te umieszczane są na biżuterii zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Tagi: uroda kobiety