Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.05.2024 12:19

Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków

Emerytury stażowe
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Według najnowszego projektu ustawy o emeryturach stażowych, ta forma świadczenia miałaby obowiązywać już nawet od 1 lipca 2024 r. To jednak mało realny termin, bo prace posuwają się bardzo powoli. Optymizmem nie napawają też wyliczenia świadczeń, na które mogliby liczyć "młodsi" emeryci.

Czym są emerytury stażowe?

Emerytura stażowa to emerytura, na którą można przejść jeszcze przed osiągnieciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli przed 60. rokiem życia dla kobiet i 65. dla mężczyzn. Warunkiem jest wykazanie się długim stażem pracy.

Najnowszy projekt ustawy zakłada, że staż ten, na który składają się zarówno okresy składkowe jak i nieskładkowe, w przypadku kobiet wynosiłby 35 lat, a w przypadku mężczyzn – 40 lat. Jeżeli więc kobieta zaczęłaby pracę w wieku 18 lat, teoretycznie mogłaby zacząć pobierać emeryturę już w wieku 53 lat.

Na emeryturę stażową mogłyby przejść zarówno osoby ubezpieczone w ZUS, jak i w KRUS. Autorzy przepisów nie ukrywają jednak, że rozwiązanie przeznaczone jest zwłaszcza dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, które względu na stan zdrowia i wiek nie są w stanie jej kontynuować.

Projekt bez nazwy - 2024-05-08T121336.118.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke
Upomnij się o pieniądze z ZUS po zmarłym. Średnio to 30 tys. zł W 2024 łatwiej o wcześniejszą emeryturę. Zobacz, czy masz prawo

Emerytura stażowa w 2024: od kiedy i w jakiej wysokości?

Projektem ustawy o emeryturach stażowych zajęło się Biuro Analiz Sejmowych. Eksperci ocenili, jak przejście na taką emeryturę wpłynie na portfele przyszłych emerytów. Niestety, nie są to dobre prognozy.

Jak się okazuje, większość osób, które przechodziłyby na emeryturę stażową, otrzymywałyby świadczenie zbliżone do emerytury minimalnej. Od 1 marca 2024 r. to 1780,96 zł. Dlaczego stawka byłaby tak niska?

Powodem są ogólne zasady działania systemu emerytalnego w Polsce. System ten został zaprojektowany tak, aby zachęcać pracowników do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Od tego zależy wysokość składek, a zatem wysokość przyszłej emerytury.

Jak czytamy w raporcie Biura Analiz Sejmowych, skorzystanie z emerytury stażowej będzie opcją, z której uprawniony będzie mógł skorzystać tylko pod warunkiem, że środki zgromadzone na jego indywidualnym koncie i subkoncie w ZUS pozwolą na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

Projekt bez nazwy - 2024-05-08T121450.682.jpg
Fot. Canva/Piotr290

Tymczasem coraz więcej Polek i Polaków otrzymuje świadczenie poniżej wartości emerytury minimalnej. Oznacza to, że dla części osób uzyskanie uprawnienia do emerytury stażowej będzie niemożliwe lub uzyskają takie uprawnienie tuż przed ustawowym wiekiem emerytalnym.

Emerytury stażowe: eksperci zwracają uwagę na stawki

Eksperci sygnalizują, że wprowadzenie emerytury stażowej w proponowanej dziś formie może oznaczać zwiększenie ubóstwa emerytalnego. Chodzi zwłaszcza o kobiety, które statystycznie żyją znacznie dłużej niż mężczyźni. Mogłyby przechodzić na emeryturę już np. w wieku 53 lat, a otrzymywałyby bardzo niskie świadczenie.

Biuro Analiz Sejmowych podkreśla jednocześnie, że emerytury stażowe byłyby oczywiście tylko opcją, z której nie trzeba korzystać. Jak  wskazuje jednak praktyka większość osób przechodzi na emeryturę dokładnie wtedy, kiedy osiąga wiek emerytalny lub też w ciągu roku od tej daty.