Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Sanepid zbadał lodziarnie nad Bałtykiem. Bakterie w popularnych lodach
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 16.07.2024 14:09

Sanepid zbadał lodziarnie nad Bałtykiem. Bakterie w popularnych lodach

Lodziarnia
Fot. Marek BAZAK/East News

Podczas upałów chętnie chłodzimy się lodami, ale lepiej wybierać te z zaufanych lodziarni. Pracownicy sanepidu pobrali do badań próbki lodów w miejscowościach najbardziej obleganych przez turystów nad Bałtykiem. Okazało się, że są liczne zastrzeżenia. Chodzi o obecność bakterii.

Sanepid: pałeczki okrężnicy w lodach włoskich

Sanepid skontrolował pod kątem czystości i zagrożeń dla zdrowia ponad 40 lodziarni w województwie zachodniopomorskim. Pobrał 200 próbek lodów, a zastrzeżenia miał aż do 75 z nich.

Lody, które wywołały obawy sanepidu, zawierały zawyżoną liczbę enterobakterii. To pałeczki okrężnicy. Świadczy to o braku zachowania należytej higieny w procesie produkcji lodów z automatu, tzw. "lodów włoskich".

Pomnik Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej. Niektórzy nie widzą podobieństwa "Teściowa robiła zdjęcia mojej córce. Myślałam, że chce mieć pamiątkę"

Higiena w lodziarniach nad Bałtykiem. Sanepid ma uwagi

Maszyny nie były najprawdopodobniej odpowiednio czyszczone i myte. Stały się siedliskiem bakterii, które w najlepszym przypadku zepsuć urlop, a w najgorszym poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Bakterie te naturalnie występują w jelicie grubym u człowieka. Jednak u osób z obniżoną odpornością mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Chodzi o:

  • biegunkę,
  • bóle brzucha, 
  • nudności
  • wymioty, 
  • zawroty i bóle głowy
  • gorączkę,
  • osłabienie i odwodnienie organizmu.

Na szczęście w lodach nie wykryto salmonelli.

Lody nad Bałtykiem: jakość lepsza, ale nadal wiele do życzenia

Sanepid nakazał wielu lodziarniom przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność.

Pocieszające jest zaś to, że w porównaniu do poprzednich kontroli, wskaźnik kwestionowanych próbek jest niższy.

W 2022 r. na 195 próbek zakwestionowano 85 (44 proc), a rok temu na 215 próbek zakwestionowano 90 (42 proc.). Tegoroczne badanie wykryło nieprawidłowości w 37 proc. próbek.