Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Skorzystaj z darmowych wizyt. Za te zabiegi u dentysty nie musisz płacić
Sara Karmańska
Sara Karmańska 24.04.2024 12:44

Skorzystaj z darmowych wizyt. Za te zabiegi u dentysty nie musisz płacić

wizyta u dentysty
Fot. Canva/Milos Dimic, Getty Images Signature

Wizyty u dentysty zwykle nie należą do najprzyjemniejszych. Z powodu skojarzeń z bólem wiele osób stara się je odwlekać tak długo jak to możliwe. Innym powodem takiej decyzji są wysokie koszty finansowe leczenia stomatologicznego. NFZ oferuje jednak dofinansowanie na ten cel. 

Większość Polaków korzysta z prywatnych wizyt dentystycznych

Wiele osób jest przekonanych, że nie warto korzystać z wizyt u dentysty na NFZ. Panuje przekonanie, że podczas takich zabiegów używane są materiały gorszej jakości, a wizyta jest bardziej nieprzyjemna. W dodatku za wiele zabiegów i tak trzeba zapłacić. 

Niestety z powodu prywatyzacji usług stomatologicznych większość osób decyduje się na korzystanie z wizyt u dentysty na własny rachunek. Ten jednak potrafi opiewać na ogromne kwoty, na co nie stać każdego. Z tego powodu wizyty są odwlekane, a zamiast przeciwdziałać, większość pacjentów stara się naprawić uszkodzenia, które już zdążyły się pojawić.

Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

Większość pacjentów leczy, zamiast zapobiegać

Mało kto wie, że na leczenie zębów wcale nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy. Po pierwsze można skorzystać z wizyty na NFZ, która zwykle odbywa się w tym samym gabinecie, w którym lekarz przyjmuje prywatnie. 

Prawdą jednak jest, że na leczenie w ramach ubezpieczenia NFZ możemy poczekać nieco dłużej, niż na wizytę prywatną. Może to być sporą przeszkodą w przypadku czekania, aż problem zacznie dawać się we znaki. Jak zaznacza jednak NFZ na swojej stronie internetowej, w przypadku zgłoszenia się do dentysty z bólem, pomoc  powinna zostać udzielona jeszcze tego samego dnia. 

Jeśli jednak zdecydujemy się na wizytę w gabinecie dentystycznym, możemy skorzystać z dofinansowania NFZ. Choć wizyty profilaktyczne, na których można skontrolować stan swojego uzębienia, nie należą do najdroższych, i tak można sporo zaoszczędzić. 

ZOBACZ TEŻ: Dbając o dziąsła, zadbasz o serce. Warto tego pilnować

Dofinansowanie na NFZ na dentystę

W ramach dofinansowania z NFZ do leczenia dentystycznego można skorzystać trzy razy w roku w celu dokonania kontrolnego przeglądu. Ponadto raz w roku można bezpłatnie usunąć kamień nazębny. Biorąc pod uwagę ceny takich usług w prywatnych gabinetach stomatologicznych, można zaoszczędzić w ten sposób nawet średnio 500 złotych. Jedynymi warunkami są posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz skorzystanie z usług gabinetu, który ma podpisana umowę z NFZ.

W ramach zabiegów dentystycznych, które są dofinansowywane przez NFZ, można wymienić także między innymi przysługujące raz do roku: badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej, leczenie próchnicy, do 2 zdjęć rentgenowskie wnętrza ust, usunięcie zębów, leczenie chirurgiczne, leczenie kanałowe (od jedynek do trójek), leczenie chorób przyzębia, leczenie protetyczne czy znieczulenie. 

wizyta u dentysty, fot. Canva DuxX, Getty Images.jpg
Fot. Canva/DuxX, Getty Images
sprzęt dentystyczny, fot. Canva artas, Getty Images.jpg
Fot. Canva/artas, Getty Images