Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy
Sara Karmańska
Sara Karmańska 12.04.2024 12:16

Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

badanie u trychologa
Fot. Canva/megaflopp, Getty Images

Trycholog zazwyczaj nie jest lekarzem, a specjalistą od skóry głowy i włosów. Dzięki analizie skóry głowy i cebulek włosowych może ustalić przyczynę problemu schorzeń lub nadmiernie wypadających włosów. Kiedy należy wybrać się do trychologa, jak przygotować się do badania i jakiego leczenia można się spodziewać? 

Kiedy warto wybrać się do trychologa?

Trychologa warto odwiedzić w sytuacji, gdy obserwujemy zmiany na skórze głowy, takie jak suche płatki łupieżu, skupiska krostek czy oleistą substancję za paznokciami, jaką można zaobserwować po podrapaniu się po głowie. Warto odwiedzić takiego specjalistę również wówczas, gdy zmagamy się z problemem swędzącej skóry głowy lub uczuciem nadmiernego ściągnięcia.

Większość osób zdecyduje się jednak na wizytę u trychologa z powodu nadmiernie wypadających włosów. Należy mieć jednak na uwadze, że samo wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Jeśli jednak nagle zauważamy, że tracimy więcej włosów niż zwykle, warto skonsultować to ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić stan włosów i przyczynę wypadania, a także wdrożyć leczenie, jeśli okaże się ono konieczne. 

Jak farbować siwe włosy? Fryzjerzy polecają ten sposób 10 domowych sposobów na zdrowe włosy. Ostatni was zaskoczy

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Na wizytę u trychologa trzeba się odpowiednio przygotować. Aby umożliwić zbadanie skóry głowy i stanu włosów, przed wizytą powinno się umyć włosy i nie nakładać na nie żadnych kosmetyków takich jak pianki czy żele do stylizacji ani nawet odżywki. 

Pierwsza wizyta u trychologa zaczyna się od kompleksowego wywiadu medycznego, warto zatem zastanowić się na tym, jakie dokładnie widzimy u siebie objawy i kiedy zaczęły się one pojawiać, a także jaką pielęgnację i kosmetyki do włosów stosujemy na co dzień. Pojawiają się także pytania dotyczące stanu zdrowia – przebytych w ostatnim czasie chorób, chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków. 

Podczas wizyty skóra głowy zostanie zbadana przez trychologa z użyciem specjalnego mikroskopu z mikrokamerą, która daje aż 200-250-krotne powiększenie. To pozwoli na ocenę procentowej ilości włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Ponadto trycholog pobierze także próbki włosów do badania

ZOBACZ TEŻ: Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują

Leczenie u trychologa

Jeśli trycholog uzna, że z naszymi włosami lub skórą głowy rzeczywiście dzieje się coś niedobrego, może on zalecić odpowiednie leczenie. Często polega ono na dobraniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i mycia włosów, które mogą okazać się wystarczające do poprawny na przykład w przypadku łupieżu przy przesuszonej skóry głowy. Trycholog może być również w stanie zidentyfikować, czy problemy nie wynikają na przykład z błędnych nawyków. 

W poważniejszych przypadkach trycholog może jednak podjąć decyzje o skierowaniu klienta do lekarza – na przykład dermatologa, endokrynologa, ginekologa, dietetyka czy alergologa – który będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Sam trycholog może także wykonać pewne zabiegi, które oczyszczą, złagodzą podrażnienia czy nawilżą i odżywią skórę głowy. Odpowiednimi preparatami i masażami czy mezoterapią może również spróbować odbudować mieszki włosowe, a także zahamować wypadanie włosów i pobudzić wzrost nowych

zabieg u trychologa, fot. Canva Kalinovskiy, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Kalinovskiy, Getty Images
zabieg u trychologa, fot. Canva ninelutsk, Getty Images.jpg
Fot. Canva/ninelutsk, Getty Images