Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Śmierć zastała go w jego własne urodziny. Nie żyje Andrzej Polkowski, to on przetłumaczył „Harry’ego Pottera”
Robert Głowacki
Robert Głowacki 09.09.2019 11:53

Śmierć zastała go w jego własne urodziny. Nie żyje Andrzej Polkowski, to on przetłumaczył „Harry’ego Pottera”

śmierć
Fot.wikipedia.org

Śmierć zastała go w jego własne urodziny. Andrzej Polkowski zmarł 8 września 2019 roku, w dniu swoich 80 urodzin. To on przetłumaczył serię książek o Harrym Potterze, a także wiele innych powieści.

Andrzej Polkowski był jednym z najbardziej znanych tłumaczy w Polsce. Na nasz język przełożył ponad 100 tytułów, a największą popularność przyniosły mu tłumaczenia książek o Harrym Potterze. Jego śmierć była wielkim zaskoczeniem, a zmarł 8 września br., dokładnie w dniu swoich 80 urodzin.

Andrzej Polkowski nie żyje

Andrzej Polkowski był tłumaczem, jednak z wykształcenia był archeologiem. Przekładał na język polski głównie książki, jednak nie tylko. Tłumaczył homilie papieża Jana Pawła II w serii papieskiej wydawanej przez Instytut Wydawniczy „pax. Co ciekawe, jego tłumaczenia wychodziły poza ramy klasycznych tłumaczeń, a to za sprawą tłumaczeniu nazw własnych.

W ten sposób Polkowski sam tworzył wiele neologizmów, aby w ten sposób powieść, nie traciła swojego ducha. Przykładem takiego zachowania jest przetłumaczenie słowa ”muggles”, które według autorki Harry’ego Pottera określało ludzi, nieposiadających zdolności magicznych. Polkowski przetłumaczył to słowo na mugole, tym samym tworząc je w języku polskim.

Andrzej Polkowski zmarł 8 września 2019 roku, w dniu swoich 80 urodzin. Jego rodzina poprosiła o nieskładanie kondolencji. Jak informuje Polska Agencja Prasowa pogrzeb tłumacza odbędzie się w środę 11 września na cmentarzu wawrzyszewskim w Warszawie.

Jakie książki przetłumaczył Andrzej Polkowski?

Andrzej Polkowski przetłumaczył wiele książek, jednak najbardziej został zapamiętany dzięki serii książek o Harrym Potterze. Jak sam przyznawał, po przetłumaczeniu drugiego tomu tej książki dopiero zaczął odczuwać presję, a to za sprawą wielkim zainteresowaniem powieścią, a także przyglądaniu się jej tłumaczeniu. Oprócz Harry’ego Pottera przetłumaczył Opowieści z Narnii i Trylogia kosmiczna C.S. Lewisa, Wróbel i Dzieci Boga D. Russela, Demon Ciemności i Demon Nocy T. Lee, Szardika R. Adamsa

ZOBACZ ZDJĘCIA:

śmierć

Andrzej Polkowski był wybitnym tłumaczem. Najbardziej znane są jego tłumaczenia cyklu książek o Harrym Potterze.

smierć

Śmierć zastała go w swoje własne urodziny. Andrzej Polkowski miał 80 lat.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Zaprosił ubogiego do baru. Na miejsce przyjechała policja
  2. Małżeństwo Kasi Cichopek i Marcina Hakiela wisiało na włosku? Pokonali poważny kryzys
  3. Julia Wieniawa odpowiada Krystynie Pawłowicz. „Należy współczuć takiej osobie”
  4. Dieta Iwony Węgrowskiej działa cuda. Piosenkarka pokazała zdjęcie w bikini, wygląda zjawiskowo
  5. Wielka wpadka Michała Szpaka. Wchodząc do studia nie zauważył, co ma na podeszwie buta
  6. Julia Wieniawa seksowna jak nigdy! Fani nie mogą wyjść z zachwytu na widok jej idealnego ciała