Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Te składniki opóźnią siwienie włosów. Koleżanki będą w szoku
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.02.2024 13:39

Te składniki opóźnią siwienie włosów. Koleżanki będą w szoku

Siwienie włosów
Fot. CanvaPro

Pierwszy siwy włos zawsze jest dużym wydarzeniem w życiu dojrzałej osoby. Czasem jednak siwe włosy pojawiają się zdecydowanie za wcześnie. Choć jest to nieuchronny proces i dosięgnie każdego z nas, istnieje kilka sposobów, aby go spowolnić. Rozważcie wprowadzenie tych zmian do waszego życia.

Dlaczego mamy siwe włosy?

Siwienie włosów to naturalny proces, który spotyka nas wraz z wiekiem. Wszystkich nas czeka pierwszy włos pozbawiony koloru, choć nie zawsze spotyka się to z naszym zrozumieniem. Wszystko zaczyna się zazwyczaj w okolicach 40. roku życia i postępuje przez kolejne lata. 

Siwe włosy to nic innego, jak pasma, które nie mają żadnego koloru. W pewnym momencie naszego życia komórki melanocytowe przestają produkować melaninę, czyli naturalny barwnik występujący w naszym organizmie. Wyróżniamy dwa rodzaje siwienia, naturalne oraz przedwczesne. To pierwsze najczęściej dziedziczymy od naszych rodziców, w związku z czym pierwsze bezbarwne włosy pojawiają nam się w podobnym wieku. Jeśli chodzi o drugi przypadek, sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana.

Siwienie włosów 2.png
Fot. CanvaPro
To mój patent na rzęsy. Kosztuje grosze, a odmienia spojrzenia Zgub kilka lat w trzech krokach. Sam makijaż to za mało

Siwe włosy — dodatkowe przyczyny

Przyczyn przedwczesnego siwienia, które dotyka coraz więcej osób, poszukuje się w trybie życia prowadzącym przez obecne społeczeństwo. Chodzi o szybkie tempo, dużą ilość stresu i zanieczyszczone środowisko. Również prowadzona dieta może wpływać na pojawianie się bezbarwnych włosów. Badacze zwracają także uwagę na zbyt intensywną ekspozycję na silne promienie słoneczne, które negatywnie wpływają na melaninę produkowaną przez organizm.

Wcześnie pojawiające się siwe włosy mogą być również symptomem różnych chorób. Jeśli zauważasz je u siebie w młodym wieku, rozważ wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię na odpowiednie badania. Zaburzenia w produkcji melaniny mogą świadczyć między innymi o chorobach tarczycy, jajników, a także o anemii.

ZOBACZ TAKŻE: Mamy zdjęcie Meghan Markle bez makijażu

Te dwa elementy pomogą powstrzymać siwe włosy

Istnieje kilka sposobów na to, aby opóźnić pojawianie się siwych włosów. Skupimy się na zapobiegnięciu przyczynom, na które możemy w szybki sposób samodzielnie wpłynąć, czyli na diecie i życiu bez stresu. 

Jeśli chodzi o nasz jadłospis, warto zastanowić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych. W tym przypadku zależy nam szczególnie na miedzi i witaminie B10. Znajdziemy je w wielu produktach spożywczych, które niekoniecznie muszą nadszarpywać nasz budżet. Wzbogaćmy naszą dietę o soczewicę, pestki dyni i mleko. Warto również wypróbować wątrobę cielęcą czy zielone warzywa liściaste.

W dzisiejszych czasach trudno jest żyć bez ekspozycji na stres. Można nawet powiedzieć, że jest to niemal niemożliwe. Jednak przeciwdziałanie jego wpływowi na nasz organizm może uchronić nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami, takimi jak przedwczesne siwe włosy. Dobrym pomysłem będzie nauczenie się kilku relaksacyjnych ćwiczeń oddechowych oraz suplementacja magnezu. Starajmy się unikać stresorów i zadbajmy o regularny sen.

Siwienie włosów 3.png
Fot. CanvaPro
Tagi: zdrowie