Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > To imię popularne w PRL dano ostatnio tylko 8 chłopcom. Aż dziwne, że nie wraca do mody
Sara Karmańska
Sara Karmańska 24.05.2024 07:03

To imię popularne w PRL dano ostatnio tylko 8 chłopcom. Aż dziwne, że nie wraca do mody

kobieta z niemowlęciem
Fot. Canva/miodrag ignjatovic, Getty Images Signature

Rodzice z różnych przyczyn decydują się nadać dziecku wybrane imię. Nie da się też zaprzeczyć, że podobnie jak w innych dziedzinach, także imiona podlegają pewnej modzie. Niektóre z nich wydają się jednak opierać trendom. 

Wybór imienia dla dziecka

Każdego roku publikowane są statystyki najczęściej nadawanych imion w Polsce. Można z nich wyczytać pewne tendencje. Przykładowo w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się nie tylko imiona popularne w przeszłości, ale również imiona międzynarodowe. Wybór drugiego z rodzajów często jest podyktowany względami praktycznymi i możliwością łatwiejszego odnalezienia się za granicą, a także w środowiskach międzynarodowych. 

Motywacje rodziców są różne, choć niektóre z nich pojawiają się dość często. To między innymi nadawanie imion ze względu na ich znaczenie lub patrona. Inni decydują się na nadanie imienia po przodku. Jeszcze inni z kolei celowo szukają imion mniej popularnych i nietypowych.

"Córka zabrała mnie do Ustki". Wyszło nie tak. "Ale mnie wystawiła" "Dzieci dały mi prezent za 6 tys. zł". Teraz ma tylko problem

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku

W 2023 roku do najpopularniejszych imion w Polsce należały Zofia i Nikodem. Na kolejnych pozycjach podium znalazły się Zuzanna i Laura, a także Antonii i Jan. Wśród innych popularnych imion znalazły się także: Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Ignacy, Mikołaj i Stanisław

W ostatnich latach często nadawane są imiona, które cieszyły się popularnością kilkadziesiąt lat temu. To częste zjawisko, gdy świeżo upieczeni rodzice decydują się na imię po dziadku czy babci, stąd naturalną koleją rzeczy jest, że imiona cyklicznie wracają do łask. 

ZOBACZ TEŻ: Wnuczka sprowadza koleżanki z klasy na obiady. “To mnie przerasta”

To imię kiedyś święciło triumfy, dziś mało kto tak nazywa dziecko

Nie zawsze jednak tak jest, a niektóre imiona opierają się temu trendowi. W 2023 roku w całej Polsce tylko ośmiu chłopcom nadano imię Lech. Imię to w średniowieczu było własnością książęcego rodu Piastów. Imię to oznacza chytry i przebiegły, co w czasie jego powstania było niezwykle pożądanymi cechami. 

Kiedyś imię było jednak dużo bardziej popularne – obecnie żyje ponad 40 tysięcy osób noszących to imię. Mimo to niezwykle straciło na swojej popularności. W latach 80. znajdowało się na 80. pozycji wśród najczęściej nadawanych imion męskich, a w latach 90. na pozycji 92.

babcia z wnuczką
Fot. Canva/JasonDoiy, Getty Images Signature
babcia z wnuczką
Fot. Canva/miodrag ignjatovic, Getty Images Signature