Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Czy Karta Seniora to to samo, co karta emeryta? Trzeba znać różnice
Sara Karmańska
Sara Karmańska 26.04.2024 12:35

Czy Karta Seniora to to samo, co karta emeryta? Trzeba znać różnice

Legitymacja emeryta
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Po przejściu na emeryturę zyskujemy dostęp do kilku korzyści – jak choćby możliwość korzystania ze zniżek i ulg dedykowanych osobom 60+. Coraz większą popularność zyskuje także Karta Seniora, która również oferuje liczne przywileje. Czy to to samo, co “karta emeryta”? 

Czym jest karta emeryta?

Warto wiedzieć, na czym polega różnica między dwoma popularnymi dokumentami. Panuje bowiem małe pomieszanie pojęć, co może być mylące dla osób, które dopiero zaczynają swoje życie na emeryturze.

Mówiąc i myśląc o “karcie emeryta”, zazwyczaj emeryci mają namyśli legitymację emeryta-rencisty. To urzędowy dokument. Legitymację emeryta otrzymują wszyscy z prawem do emerytury, renty lub do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

legitymacja emeryta i rencisty.jpg
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Dzięki temu państwowemu dokumentowi można łatwo potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych, a także ulg i zniżek, na przykład w komunikacji miejskiej, uzdrowiskach czy placówkach kultury. Karta uprawnia także do zwolnienia z abonamentu RTV. 

Do 1 stycznia 2023 roku legitymacja była wydawana w formie charakterystycznej plastikowej karty, ale od tego czasu stała się dokumentem elektronicznym. Każdy uprawniony do jej posiadania może uzyskać do niej dostęp poprzez aplikację mObywatel

Plastikowe karty wydane wcześniej nie tracą ważności, ale chętni mogą posługiwać się również wersją wirtualną. Od 2023 roku plastikowe karty są wydawane jedynie chętnym po złożeniu specjalnego wniosku. 

Sprzedali dorobek życia i wyjechali do Kenii. Żyją z polskiej emerytury Zwrot podatku dla emerytów. Te osoby mogą otrzymać pieniądze

Czym jest Karta Seniora?

“Karta emeryta”, czyli legitymacja emeryta, to nie to samo, co “Karta Seniora”.

Karta Seniora jest ogólnopolską inicjatywą skierowaną dla osób 60+. Każdy w tym wieku może uzyskać kartę w kilku prostych krokach. Wystarczy wypełnić wniosek, opłacić opłatę członkowską, dołączyć potwierdzenie wpłaty, a później czekać aż karta trafi do naszej skrzynki pocztowej. W programie uczestniczy 210 miast i gmin, które współfinansują wydanie dokumentu i w nich można go otrzymać za darmo. 

karta seniora.jpg
Fot. YouTube/Głos Seniora TV

Karta Seniora uprawnia do zniżek w wielu sklepach i punktach usługowych w całej Polsce. Wśród ponad 3000 punktów honorujących tą kartę znajdują się między innymi sanatoria, uzdrowiska, przychodnie i gabinety rehabilitacji, ale także kina, teatry, salony fryzjerskie czy sklepy spożywcze.

ZOBACZ TEŻ: Emeryt z Zabrza dostał olbrzymią podwyżkę. “To jak 10 emerytur”

Karta Seniora a karta emeryta: co trzeba wiedzieć?

Choć Karta Seniora i karta emeryta mogą być mylone, zdecydowanie nie jest to ten sam dokument

Podstawową różnicą jest to, że o ile legitymacja emeryta-rencisty przysługuje wszystkim uprawnionym bez dodatkowych kosztów, o tyle o Kartę Seniora trzeba specjalnie wystąpić i często uiścić opłatę za możliwość korzystania z niej.

Po drugie, choć zarówno legitymacja emeryta i Karta Seniora uprawniają do zniżek i ulg, to są to zupełnie różne przypadki. Legitymacja emeryta uprawnia do korzystania ze zniżek i ulg wynikających z ogólnopolskich lub miejskich przepisów, a Karta Seniora upoważnia do zniżek tylko wtedy, gdy dana firma czy punkt usługowy przystąpiły do programu.