Widzisz to na plaży? Nigdy tam nie podchodź, każdy turysta powinien o tym wiedzieć
Na plażach nad Bałtykiem można zauważyć charakterystyczne klatki oraz metalowe pręty powbijane w piasek. Nigdy do nich nie podchodź. Postawione są w konkretnym celu, jednak wielu turystów wciąż popełnia błąd i korzysta z nich jak z wieszaków na ubrania. O co chodzi?
Klatki na polskich plażach
Turyści tłumnie odwiedzają nadmorskie miejscowości, a część z nich spędza większość czasu na plażach. Wylegiwanie się na piasku, budowanie zamków z dziećmi, a także zażywanie kąpieli to jedynie część ze wszystkich atrakcji, którymi można się cieszyć na urlopie.
Spostrzegawczy turyści mogli zauważyć, że w wielu miejscach na piasku ustawione są metalowe klatki. Niektórzy postanowili je wykorzystać, rozkładając i susząc tam ubrania. To wielki błąd. Nikt bowiem nie powinien się do nich zbliżać. Dlaczego?
Poznajesz, kto jest na zdjęciu? To ważna osoba w kraju Wybiła 19:48 i się zaczęło. Dziennikarz TVP wspomniał o sprawie Izabeli. Padło jedno pytanieO co chodzi z metalowymi klatkami na plażach?
Sprawę dokładnie wyjaśniają ekolodzy oraz eksperci przyrody. Okazuje się, że latem trwa okres lęgowy ptaków, które składają jaja w piasku. Zadaniem klatek jest ochrona młodych.
Czy ktoś wkopał na plaży wieszak na ubrania? Nic z tych rzeczy! Ta druciana konstrukcja to kosz ochronny dla sieweczek obrożnych, które jaja składają na piasku na plaży! Sezon lęgowy trwa od kwietnia do końca sierpnia. Teraz już wszystkie pisklęta się wykluły, ale wciąż nie potrafią latać - czytamy na profilu WWF Polska.
Teren pod klatką jest wyznaczony dla sieweczek obrożnych. Podchodzenie do nich, suszenie na klatkach ubrań czy potrząsanie nimi wywołuje silny stres u zwierząt, co w tak kluczowym czasie może stanowić dla nich ogromne niebezpieczeństwo.
Co robić, gdy zobaczymy klatki na plaży?
Jeżeli zauważysz na plaży tereny odgrodzone patykami i koszami - nie podchodź do nich. Zrezygnuj również z rozkładania koca i wypoczywania w okolicy. Pod żadnym pozorem nie płosz ptaków, a jeśli chcesz się im przyjrzeć, zrób to za pomocą lornetki z odległości.
Sieweczki obrożne to gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego, które żyją na piaszczystych, pokrytych ubogą roślinnością brzegach mórz i rzek. Żywią się owadami i bezkręgowcami. Lęgi mają miejsce do dwóch razy rocznie i mają miejsce od kwietnia do lipca. Następnie jaja są wysiadywane przez oboje rodziców przez okres 21 do 27 dni.