Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Szykuje się spora podwyżka
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 23.04.2024 15:43

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Szykuje się spora podwyżka

Pogrzeb
fot. Canva/Syda Productions

Trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jedna ze zmian obejmie wysokość wypłacanego zasiłku pogrzebowego. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce może on sporo wzrosnąć.
 

Zasiłek pogrzebowy. Kto może go otrzymać?

Zgodnie z prawem zasiłek pogrzebowy, czyli po prostu określona liczba pieniędzy, przysługuje każdej osobie, która zapłaciła za pogrzeb. Może być to zarówno członek rodziny zmarłego, jak i osoba obca lub instytucja, w tym pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy. Ważne, by osoba taka (lub zmarły) objęty był ubezpieczeniem rentownym z ZUS, pobiera (lub pobierał) emeryturę, rentę bądź zasiłek chorobowy.

Chcąc otrzymać zasiłek, konieczne jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów, których wykaz znajduje się m.in. na oficjalnej stronie rządowej gov.pl. Cała procedura jest bezpłatna, a państwo na wypłatę zasiłku ma 30 dni od momentu złożenia wniosku. 
 

W dzieciństwie wyprawili mu pogrzeb. Zdzisław Wardejn dla rodziny był martwy. Aż nie chce się wierzyć, co wydarzyło się później "Jeśli zmarły przeleży przez niedziele, to pociągnie kogoś za sobą". Ksiądz wyjaśnia szokujące słowa

Wysokość zasiłku pogrzebowego wzrośnie. Ile można otrzymać za pogrzeb?

W tej chwili niezależnie od kosztów pogrzebu można otrzymać maksymalnie 4 tysiące złotych zasiłku. Dokładnie taka kwota przysługuje każdej osobie z rodziny zmarłego, która zapłaci za jego pochówek. Jeśli pogrzeb organizował ktoś obcy, wówczas kwota ta wyniesie również co najwyżej 4 tysiące złotych, ale należy udokumentować wszystkie wydatki związane z pogrzebem. Jeśli będą niższe niż 4 tys. zł, wówczas kwota zostanie pomniejszona. 

Już wkrótce mają jednak nastąpić duże zmiany, a wysokość zasiłku znacznie wzrośnie. Zgodnie z nową propozycją, zamiast 4000 zł miałoby to być aż 7000 zł, co daje podwyżkę o 75%. Co więcej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że w marcu każdego roku kwota ta będzie indeksowana o wskaźnik inflacji ogółem za rok poprzedni, publikowany przez Główny Urząd Statystyczny. 
 

Pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego?

Zmiany w kwotach zasiłku pogrzebowego zapowiadane są już od ubiegłego roku, ale póki co propozycja zamknęła się jedynie w projekcie. Wkrótce (a ma się to wydarzyć w ciągu najbliższych dni) ma on zostać przekazany do konsultacji międzyresortowych i publicznych.

Od postępu prac zależy ewentualny termin wejścia w życie nowych zasad. Póki co, nie podano oficjalnych dat, ale nowa Minister Pracy, Rodziny i polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jeszcze pod koniec grudnia 2023 zapewniła, że środki na podwyżki zaplanowano w tegorocznym budżecie państwa. To oznacza, że zmiany najprawdopodobniej zaczną obowiązywać jeszcze w 2024 roku. 

Tagi: ZUS pieniądze