Będzie łatwiej o dłuższe urlopy. Idzie zmiana w Kodeksie pracy
Idą zmiany, dzięki którym wielu pracowników będzie mogło cieszyć się dłuższym urlopem. Do prac międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy. W myśl nowych przepisów, zasady naliczania stażu pracy będą bardziej korzystne dla pracowników.
Będzie łatwiej o dłuższy staż pracy
Nowelizacja zasad naliczania stażu została opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W myśl nowych zasad, do stażu pracy będą wliczane nowe rodzaje aktywności zawodowej.
Wśród nich znalazły się m.in.:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność
- okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem
- okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą
- okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
Wymienione okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS.
Zajmuje się sprzątaniem mieszkań po zmarłych. Zdradził, co robić z meblami Dramatyczne sceny w Głuchołazach. Mężczyzna i pies uwięzieni przez wodęZmiany w Kodeksie pracy. Trwają prace w rządzie
Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu poprawę sytuacji zawodowej pracowników. Chodzi o osoby, które z powodu decyzji pracodawców często nie miały wyboru formy zatrudnienia. Zyskają one uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, ale nie tylko.
Dłuższy staż pracy umożliwi także łatwiejszy dostęp do nagród jubileuszowych czy dodatków stażowych.
Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługuje 20 dni urlopu, jeśli ma staż poniżej 10 lat, i 26 dni urlopu, gdy ma staż pracy wyższy niż 10 lat. Nagrody jubileuszowe często były poza zasięgiem osób, które przez lata pracowały na umowach, które nie były wliczane do stażu.
Dłuższy urlop i łatwiej o nagrody. Zmiana zasad naliczania stażu
Przypomnijmy, że według obecnych przepisów, umowa zlecenie czy okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy. Nowelizacja ma to zmienić.
Dla przykładu, pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni zamiast 20 dni.
Obecnie nad nowymi przepisami trwają prace międzyresortowe. Nowelizacja ma wejść w życie po 1 stycznia 2026 roku.