Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Urlop na żądanie w 2024 roku. W tych sytuacjach pracodawca może odmówić
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.09.2024 06:06

Urlop na żądanie w 2024 roku. W tych sytuacjach pracodawca może odmówić

Kobieta w pracy
Fot. Canva/Alliance

Korzystanie z urlopu na żądanie wzbudza wiele wątpliwości: zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Tymczasem przepisy Kodeksu pracy, a także orzecznictwo sądów, pozwalają wyciągać jasne i jednoznaczne wnioski. Określają też, czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Urlop na żądanie: czy pracodawca może odmówić?

Urlop na żądanie przewidziany jest przez artykuł 167 Kodeksu pracy. Czytamy w nim, że:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika (…) Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Wątpliwości w przepisach budzi słowo "obowiązany". Czy oznacza to, że pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu bez względu na okoliczności?

Projekt bez nazwy - 2024-09-05T164558.773.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke
Film z Polakiem obiegł świat. Wielki wyczyn na paralimpiadzie w Paryżu Tę rybę jedz częściej, nie tylko od święta. To cudowne źródło omega-3

Urlop na żądanie i odmowa pracodawcy. Co robić?

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem internetowym ZUS ekspertka Okręgowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, Marta Piernikowska, “co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika”.

Specjalistka zauważa jednak istotną kwestię. Z orzecznictwa Sadu Najwyższego wynika, że istnieje możliwość odmowy udzielenia takiego urlopu w dwóch przypadkach:

  • wtedy, gdy pojawi się zarzut nadużywania tego prawa przez pracownika,
  • wtedy, gdy z powodu wyjątkowych okoliczności obecność pracownika będzie absolutnie niezbędna do ochrony interesów przedsiębiorstwa.

Warto przypomnieć, że pracownicy, którzy podejrzewają, że decyzja pracodawcy narusza ich prawa, mają prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Można również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ile razy można wziąć urlop na żądanie? Przepisy mówią jasno

Z Kodeksu pracy wynika, że z urlopu na żądanie można skorzystać nie więcej niż 4 razy w każdym roku kalendarzowym.

Należy jednak pamiętać, że nie są to "dodatkowe" dni wolne. Wspomniane w przepisach 4 dni wliczają się do całego urlopu wypoczynkowego.

Oznacza to, że urlop na żądanie pomniejsza pulę dni urlopowych, a gdy nie skorzystamy z tego urlopu, to nasza pula urlopowa się nie zwiększy.