Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Czy mężczyźni po 40-tce powinni farbować włosy? Nowy trend w Polsce
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 28.03.2024 12:16

Czy mężczyźni po 40-tce powinni farbować włosy? Nowy trend w Polsce

Pierwsze swie włosy u mężczyzny
fot. Canva/rattanakun

Wraz z wiekiem na głowie pojawia się coraz więcej siwych włosów. Problem siwienia dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, chociaż to kobiety w zdecydowanej większości decydują się na ich farbowanie, a tym samym ukrycie mankamentów. A co z mężczyznami? Czy oni również powinni się zdecydować na koloryzację?

Dlaczego włosy siwieją?

Pierwszy siwy włos potrafi wywołać panikę. Mimo że siwienie, tak samo zresztą jak łysienie, jest całkowicie naturalnym procesem, to większość osób z niepokojem patrzy w lustro, szukając tych niechlubnych oznak starzenia.

A skąd tak naprawdę biorą się siwe włosy? Wszystko przez... melaninę, a raczej jej stopniowe zanikanie. Za barwę włosów odpowiadają bowiem wyspecjalizowane komórki zwane malonocytami. To one produkują melaninę, która nadaje włosom, skórze oraz oczom odpowiedni kolor. Niestety, wraz z wiekiem produkcja melaniny słabnie, a w nowo rosnących włosach znajduje się coraz mniejsza ilość barwnika. Włosy blakną i stają się siwe, a proces ten powoli obejmuje wszystkie kosmyki.

Oczywiście z problemem można sobie poradzić. Mimo że obecnie coraz więcej specjalistów apeluje o zrezygnowanie z koloryzacji, to kobiety od dawna sięgają po różnego rodzaju farby do włosów, które zakrywają niepożądany kolor i dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. W przypadku mężczyzn wygląda to nieco inaczej.

Farbowanie włosów
fot. Canva/Africa images


 

Są modne, ale powinny być też zdrowe. Jak dbać o siwe włosy? Sposób na piękne i zdrowe włosy. Dla mężczyzn po 50-tce to kluczowe

Ojciec panny młodej pofarbował się na wesele. Goście pękali ze śmiechu

Na pofarbowanie siwych włosów postanowił zdecydować się 60-letni Wiesław. W końcu była ku temu nie lada okazja: ślub córki i spotkanie z dawno niewidzianą rodziną. Takie wydarzenia wymagają szczególnego przygotowania, dlatego Wiesław postanowił sięgnąć po brązową farbę do włosów, która skutecznie zakryła wszelkie objawy siwizny.

Niestety, nie każdemu przypadł do gustu nowy look mężczyzny. Osoby, które widywały go na co dzień, od razu zauważyły dużą zmianę i... wielu z nich niespecjalnie się ona spodobała.

"Wygłupia się w tym wieku" dało się słyszeć wśród gości.

Jak się okazuje, farbowanie włosów przez mężczyzn wciąż jest swego rodzaju tematem tabu, a zabiegi kolorystyczne powszechnie uznaje się za przeznaczone kobietom. Na szczęście trendy powoli się zmieniają i mężczyźni również zasięgają pomocy fryzjera w zmianie koloru.
 

Siwe, męskie włosy
fot Canva/siniehinaalona

Czy mężczyznom po 40-tce wypada się farbować?

Nie ma utartych reguł mówiących o tym, że mężczyźni nie powinni się farbować. To indywidualna kwestia każdej osoby. Faktem jest, że nagła zmiana barwy z siwej na intensywną może rzucać się w oczy i nie każdemu się podobać, to jednak opinia innych nie powinna determinować własnych odczuć i poglądów.

Mężczyzna, który sięgnie po farby do włosów od razu po pojawieniu się pierwszych siwych kosmyków, może uniknąć efektu "szoku". Włosy będą bowiem cały czas zachwycać intensywnym, eleganckim kolorem. I właśnie taki trend coraz bardziej zyskuje na popularności. 

Jak przyznają eksperci: w salonach fryzjerskich i barber shopach pojawia się coraz więcej panów zainteresowanych koloryzacją włosów. Dlatego też na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów przeznaczonych do męskich koloryzacji. Są one dostępne zarówno w profesjonalnych salonach jak i na sklepowych półkach.