Sposób na piękne i zdrowe włosy. Dla mężczyzn po 50-tce to kluczowe
Ten problem ma 60 proc. mężczyzn po pięćdziesiątce. Włosy wypadają, stają się rzadsze i cieńsze. Sam szampon tu nie pomoże. Czasami konieczna będzie wizyta u trychologa, czyli lekarza zajmującego się zdrowiem włosów. Są jednak sposoby, by pomóc sobie w domu. Kluczem są odpowiednie witaminy.
Włosy wypadają? To sygnał alarmowy
Włosy to prawdziwy papierek lakmusowy naszego ciała. Zły stan włosów często oznacza, że brakuje nam ważnych witamin. Ciało daje nam w ten sposób znać, że dzieje się coś niepokojącego. Zdrowe włosy to ponadto kwestia dobrego samopoczucia, urody i komfortu.
Aby włosy były zdrowe i mocne, musimy dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. Szampony i kosmetyki to jedno, ale włosom trzeba pomóc przede wszystkim od środka. Bez witamin się nie obejdzie. A te najzdrowiej będzie dostarczyć w zdrowej diecie.
Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne Tych produktów nie przynoś bliskim do szpitala. Sprawią tylko kłopotZdrowia dieta dla zdrowych włosów
Najważniejsze dla włosów składniki odżywcze to białko, krzem, żelazo, cynk oraz miedź. Niezbędne będą też witaminy: zwłaszcza witamina A, witaminy z grupy B, witaminy C, D i E. Pamiętajmy też o biotynie, której niedobór prowadzi do łamliwości włosów, a także o witaminie K, która poprawia krążenie krwi i dostarcza włosom składników odżywczych.
Jeżeli spożywamy mięso, spróbujmy dodać do menu jagnięcinę bardzo bogatą w białko. Dla wegan i wegetarian doskonałym źródłem tego pierwiastka będą rośliny strączkowe. To np. ciecierzyca, fasola, soczewica czy groch. Niedobór żelaza uzupełnimy dzięki szpinakowi albo jarmużowi. Ważne witaminy z grupy B znajdziemy z kolei w produktach mlecznych albo orzechach.
Czego unikać, by włosy były zdrowe?
Dodanie do menu zdrowych składników to jedno, ale eksperci przypominają też o tym, czego lepiej unikać w diecie. Nadmiar kawy, cukier, białe pieczywo, alkohol, słodkie napoje gazowane: wszystkie te produkty spożywane w nadmiarze osłabią kondycję całego ciała i będą szczególnie szkodliwe dla włosów.
Pamiętajmy o jednym: słaba kondycja naszych włosów lub łysienie może wynikać z wielu indywidualnych problemów. Czasami to kwestia diety, innym razem genów lub chorób. Warto pamiętać o możliwości skonsultowania się z trychologami, którzy doradzą sposób leczenia.