Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Czy można opłakiwać zmarłego "zbyt długo"? Ksiądz wyjaśnia, co się wtedy dzieje z jego duszą
Martyna Pałka
Martyna Pałka 12.11.2023 07:39

Czy można opłakiwać zmarłego "zbyt długo"? Ksiądz wyjaśnia, co się wtedy dzieje z jego duszą

Ksiądz zdradza, czy można opłakiwać zmarłego
Ksiądz zdradza, czy można opłakiwać zmarłego, fot. Canva/Syda Productions; TikTok/@ks.piotrjarosiewicz

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest jednym z najbardziej znanych duchownych na TikToku. To właśnie na tej platformie katolicki ksiądz odpowiada na pytania internautów i wyjaśnia ich wątpliwości związane z wiarą. Tym razem zdradził, jaki wpływ na zmarłego może mieć nasze opłakiwanie go.

Ksiądz szczerze o wierze i zmarłych

Wiele osób nie rozumie niektórych zasad wiary i szczegółów związanych z życiem po śmierci naszych bliskich. Z pomocą przychodzi wówczas ksiądz Piotr Jarosiewicz, który od dawna działa na TikToku i poprzez krótkie nagrania wyjaśnia wszystkie wątpliwości internautów.

Katolicki duchowny bardzo chętnie odpowiada na pytania swoich fanów i w ten sposób tłumaczy im różne niejasności związane z Kościołem. W jednym ze swoich poprzednich filmików tłumaczył nawet, w jaki sposób należy zachować się, gdy kapłan poniża nas podczas spowiedzi. Teraz wyjaśnił kwestię związaną ze śmiercią bliskiej nam osoby.

"Ty się puszczasz". Skandal podczas mszy, ksiądz całkiem oszalał. Ciężko uwierzyć, co działo się później

Ksiądz Piotr Jarosiewicz szczerze o naszych bliskich zmarłych

Jedna z internautek zapytała popularnego na TikToku księdza o to, czy opłakiwanie zmarłych może mieć wpływ na ich sytuację po śmierci. Kobieta zastanawiała się, czy nadmierna tęsknota i żal po śmierci bliskiej nam osoby może sprawić, że jej dusza nie zazna spokoju.

Proszę księdza, czy to prawda, że jeżeli zbyt długo, zbyt intensywnie opłakujemy zmarłą osobę, to jej dusza nie może zaznać spokoju?

Ksiądz Piotr Jarosiewicz natychmiast zareagował i zdradził prawdę na temat tego, jak nasze zachowanie po śmierci bliskiej nam osoby może przekładać się na to, co dzieje się z duszą zmarłego. Duchowny zaznaczył, że przytoczony przez kobietę przykład nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Ksiądz szczerze o tym, jak płacz po zmarłym wpływa na jego duszę

Duchowny zaznaczył, że nasze zachowanie po śmierci bliskiej nam osoby nie ma żadnego wpływu na to, co dzieje się z duszą po śmierci. Zdaniem księdza Piotra Jarosiewicza tylko Bóg ma prawo decydować o tym, co spotyka zmarłego, a nasz żal i tęsknota w żaden sposób nie mogą mu zaszkodzić.

To nie nasze opłakiwanie, nie nasza żałoba i nie nasza intensywność powoduje, gdzie dusza jest. To Bóg decyduje, gdzie trafimy po śmierci. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, Bóg za dobro wynagrodzi, a za zło ukarze, Bóg oddzieli jednych od drugich.

Co więcej, kapłan zaznaczył, że jest to całkowicie normalne, że niektórym dojście do siebie po stracie bliskiej osoby zajmuje więcej czasu niż pozostałym. Zdradził również, że każdy ma prawo do żałoby i tęsknoty za zmarłym.

Wypowiedź księdza bardzo pokrzepiła internautów, którzy zmagają się z bólem po stracie ukochanej osoby. Wielu oglądających podziękowało duchownemu i podzieliło się swoimi osobistymi historiami z bliskimi zmarłymi.

Dziękuję za odpowiedź, minął rok od śmierci dziadka, a ja nie mogę przestać płakać za nim

Bardzo rozsądna i mądra odpowiedź. Zapominamy, że jesteśmy tylko ludźmi, którzy nie mają wpływu na wszystko..

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @malina93x ♬ The Nazarene - Before the Throne
Tagi: Ksiądz zmarł