Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać
Lekarze i eksperci od lat powtarzają, że sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm. Ale czy po "pięćdziesiątce" też można zacząć swoją przygodę z bieganiem? Jak się okazuje, ruch wskazany jest w każdym wieku! Z upływem lat trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by nie pobiec… prosto do lekarza.
Dlaczego warto biegać? Korzyści z biegania
Bieganie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków. I nie chodzi tu bynajmniej o bieganie na autobus czy po bułki do sklepu. Bieganie jest tą formą sportu, która nie wymaga wielkich nakładów finansowych i którą można uprawiać praktycznie wszędzie!
Warto, bo z bieganiem wiąże się szereg korzyści zdrowotnych, które dotyczą nie tylko wyglądu, ale także samopoczucia. Poprawa sylwetki i kondycji to tylko jeden z aspektów!
Wpływ biegania na organizm:
- Poprawa wydolności płuc i serca
- Poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka depresji
- Wzmocnienie układu krążenia
- Wzmocnienie kości i stawów
- Zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. cukrzycy czy otyłości
- Wzmocnienie odporności
- Redukcja stresu
- Zwiększona zdolność koncentracji
Bieganie po 50. Od czego zacząć?
Regularną aktywność fizyczną warto zacząć uprawiać już od najmłodszych lat, dzięki czemu organizm przystosuje się do wysiłku, wzmocni i uodporni. Ale tak naprawdę każdy wiek jest dobry, by zacząć biegać i nie ma górnej granicy, od której bieganie byłoby niewskazane.
Wszystko zależy bowiem od możliwości kondycyjnych danej osoby, od jej zdrowia i ogólnego samopoczucia. Biegać może każdy, ale z głową!
Po pierwsze, zanim rozpoczniesz biegową przygodę, udaj się do lekarza. Specjalista oceni Twój stan zdrowia i podpowie, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przyda się wizyta zarówno u kardiologa, który wykona EKG oraz echo serca, a także u fizjoterapeuty, który sprawdzi Twoje zdolności motoryczne.
Po drugie, dobierz intensywność i tempo biegania do swoich indywidualnych możliwości. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, w końcu nie musisz od razu biegać w maratonach (a tak naprawdę nie musisz biegać w nich nigdy, chodzi przecież przede wszystkim o zdrowie). Możesz zacząć od wolnego truchtu, a jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś rozpocznij od marszo-truchtu. W miarę poprawy kondycji i formy możesz zwiększać intensywność biegania.
Po trzecie, pamiętaj o regeneracji i odpoczynku. Faktem jest, że wraz z wiekiem organizm potrzebuje więcej czasu, by odpocząć i "wrócić do siebie". Dlatego przerwy zarówno w trakcie treningów jak i między nimi są koniecznością!
Po czwarte pij dużo wody. Nawadnianie podczas wysiłku fizycznego to konieczność. Przy regularnych ćwiczeniach pomocna jest też zbilansowana i zrównoważona dieta, która wzmocni organizm.
Co zamiast biegania?
Jeśli nie lubisz biegać, ale chcesz w jak największym stopniu zadbać o swoje zdrowie to postaw na inną formę aktywności fizycznej. Na szczęście w dzisiejszych czasach na pewno nie zabraknie propozycji ciekawych zajęć sportowych.
Dla osób po 50. roku życia idealne będą spacery z kijkami, czyli tzw. nordic walking. Oprócz tego w wielu miejscowościach organizowane są zajęcia taneczne i ruchowe (nie tylko dla dzieci i seniorów!). Pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer mogą zdziałać cuda.