Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 19.03.2024 10:29

Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać

Starsza kobieta i mężczyzna w trakcie biegania w parku
Fot. Canva Pro/Rido

Lekarze i eksperci od lat powtarzają, że sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm. Ale czy po "pięćdziesiątce" też można zacząć swoją przygodę z bieganiem? Jak się okazuje, ruch wskazany jest w każdym wieku! Z upływem lat trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by nie pobiec… prosto do lekarza. 
 

Dlaczego warto biegać? Korzyści z biegania

Bieganie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków. I nie chodzi tu bynajmniej o  bieganie na autobus czy po bułki do sklepu. Bieganie jest tą formą sportu, która nie wymaga wielkich nakładów finansowych i którą można uprawiać praktycznie wszędzie! 

Warto, bo z bieganiem wiąże się szereg korzyści zdrowotnych, które dotyczą nie tylko wyglądu, ale także samopoczucia. Poprawa sylwetki i kondycji to tylko jeden z aspektów! 

Wpływ biegania na organizm:

  • Poprawa wydolności płuc i serca
  • Poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka depresji
  • Wzmocnienie układu krążenia
  • Wzmocnienie kości i stawów
  • Zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. cukrzycy czy otyłości
  • Wzmocnienie odporności
  • Redukcja stresu
  • Zwiększona zdolność koncentracji
Biegnąca kobieta
Fot. Canva Pro/RoonzNL


 

Bieganie czy rower? Dzienna porcja aktywności dla ciebie Ćwiczenia na cellulit

Bieganie po 50. Od czego zacząć?

Regularną aktywność fizyczną warto zacząć uprawiać już od najmłodszych lat, dzięki czemu organizm przystosuje się do wysiłku, wzmocni i uodporni. Ale tak naprawdę każdy wiek jest dobry, by zacząć biegać i nie ma górnej granicy, od której bieganie byłoby niewskazane. 

Wszystko zależy bowiem od możliwości kondycyjnych danej osoby, od jej zdrowia i ogólnego samopoczucia. Biegać może każdy, ale z głową! 

Po pierwsze, zanim rozpoczniesz biegową przygodę, udaj się do lekarza. Specjalista oceni Twój stan zdrowia i podpowie, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przyda się wizyta zarówno u kardiologa, który wykona EKG oraz echo serca, a także u fizjoterapeuty, który sprawdzi Twoje zdolności motoryczne.

Po drugie, dobierz intensywność i tempo biegania do swoich indywidualnych możliwości. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, w końcu nie musisz od razu biegać w maratonach (a tak naprawdę nie musisz biegać w nich nigdy, chodzi przecież przede wszystkim o zdrowie). Możesz zacząć od wolnego truchtu, a jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś rozpocznij od marszo-truchtu. W miarę poprawy kondycji i formy możesz zwiększać intensywność biegania. 

Po trzecie, pamiętaj o regeneracji i odpoczynku. Faktem jest, że wraz z wiekiem organizm potrzebuje więcej czasu, by odpocząć i "wrócić do siebie". Dlatego przerwy zarówno w trakcie treningów jak i między nimi są koniecznością!

Po czwarte pij dużo wody. Nawadnianie podczas wysiłku fizycznego to konieczność. Przy regularnych ćwiczeniach pomocna jest też zbilansowana i zrównoważona dieta, która wzmocni organizm. 
 

Co zamiast biegania?

Jeśli nie lubisz biegać, ale chcesz w jak największym stopniu zadbać o swoje zdrowie to postaw na inną formę aktywności fizycznej. Na szczęście w dzisiejszych czasach na pewno nie zabraknie propozycji ciekawych zajęć sportowych.

Dla osób po 50. roku życia idealne będą spacery z kijkami, czyli tzw. nordic walking. Oprócz tego w wielu miejscowościach organizowane są zajęcia taneczne i ruchowe (nie tylko dla dzieci i seniorów!). Pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer mogą zdziałać cuda.
 

5 porad treningowych dla kobiet powyżej 40 roku życia
3 porady treningowe dla kobiet powyżej 40 roku życia
fot. bruce mars, www.unsplash.com
Urozmaicaj swoje treningiBądź dla siebie łagodnaNie musisz ćwiczyć godzinamiSpróbuj energicznego spaceru przez 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu. Jeśli masz mniej czasu, możesz wykonywać bardziej intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie. 75 minut tygodniowo jest wystarczające. To tylko 15 minut dziennie!Spróbuj treningu siłowegoSpróbuj treningów w wodzieBadania wykazały, że intensywne treningi wodne poprawiają gęstość mineralną kości i sprawność funkcjonalną u kobiet po menopauzie.Gdy dasz sobie trochę luzu na dzień lub dwa, nie oznacza to, że musisz się poddać i „zacząć od poniedziałku”. Nie złość się na siebie i kontynuuj swoje działania.Czasami trening, który kochałaś od miesięcy, nagle wydaje się nieświeży. Być może osiągnęłaś jakiś cel, taki jak zwiększenie szybkości chodzenia lub utrata wagi. A może po prostu się nudzisz.Jeśli zacznie wydawać się powtarzalne, urozmaicaj je, dodając do treningu większą intensywność lub inny element.Przedstawiamy 5 porad treningowych dla kobiet powyżej 40 roku życiaMoże to sprawiać, że trening siłowy wydaje się zniechęcający i niebezpieczny, ale badania pokazują, że zaufane źródło faktycznie pomaga poprawić siłę i równowagę kobiet, które już mają osteoporozę.Kobiety są narażone na osteoporozę bardziej, niż mężczyźni, a 1 na 3 kobiety w wieku powyżej 50 lat doświadcza złamań z powodu tej choroby.Wraz z wiekiem jesteśmy bardziej podatni na choroby i chroniczne bóle, w tym choroby serca i osteoporozę. Chociaż treningi prawdopodobnie są ostatnią rzeczą, którą chcesz robić, brak aktywności zwiększa ryzyko tych chorób przewlekłych. Jeśli masz ponad 40 lat i chcesz rozpocząć lub zintensyfikować swoje ćwiczenia, wypróbuj te proste wskazówki. Przedstawiamy 5 porad treningowych dla kobiet powyżej 40 roku życia.W przypadku osteoporozy trening siłowy jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Zwróć szczególną uwagę na plecy i biodra.Badania pokazują również, że trening siłowy zmniejsza ryzyko śmierci sercowej i raka. Może również poprawiać funkcjonowanie mózgu.
Czytaj dalej
Bieganie. Jak dobrze wyglądać w czasie Joggingu?
bieganie
fot. unsplash.com / Seth Macey / Alexander Redl
Bieganie jest nie tylko zdrowe, ale w ostatnim czasie stało się bardzo modne i cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet i mężczyzn. Wiele osób decyduje się na aktywność fizyczną, aby wzmocnić swój organizm, a także poprawić samopoczucie. Coraz więcej biegających ludzi przykuwa także uwagę do tego, jak wygląda podczas codziennego treningu. Firmy sportowe wychodzą temu naprzeciw i oferują coraz ciekawsze modele obuwia sportowego oraz ubrań. W co naprawdę warto zainwestować i jak świetnie wyglądać podczas treningu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania 😉 Bieganie to przede wszystkim zdrowie, a co jeżeli pożyteczne połączymy z przyjemnym? Zapewne każdy lubi dobrze wyglądać i nawet podczas codziennej aktywności fizycznej, można postawić na ciekawą stylizację, która sprawi, że sport stanie się jeszcze bardziej przyjemny. Obecnie firmy produkujące odzież sportową mają dla miłośników sportu bardzo ciekawe propozycje. Zarówno panie, jak i panowie znajdą obuwie i ubrania w ciekawych kolorach, printach, a także z zabawnymi nadrukami, które mogą dodać prędkości nawet największym leniom. Co jest warte uwagi i co jest obecnie modne wśród osób kochających sport?
Czytaj dalej