Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Do tej wsi przyjeżdżają Sanah i Bocelli. "Pępek świata" godzinę drogi od Warszawy
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.09.2024 15:17

Do tej wsi przyjeżdżają Sanah i Bocelli. "Pępek świata" godzinę drogi od Warszawy

Pracownia Cieńsza
Fot. Pracownia Cieńsza

Zaledwie godzinę drogi od Warszawy położona jest wieś, w której zakochali się artyści. Gościli tam już Sanah, zespół Enej, a nawet Matteo Bocelli, śpiewak i syn słynnego tenora. Bliskość natury podobno “pobudza tam w ludziach wrażliwości i skłania do refleksji”. Dla weekendowego turysty to wymarzone miejsce na spokojny, jesienny wyjazd.

Wieś, która przyciąga artystów. Cieńsza ma bogatą historię

Wieś Cieńsza położona jest na Mazowszu, zaledwie godzinę drogi od Warszawy. To malutka miejscowość w samym sercu pól, łąk i lasów Puszczy Białej. Najłatwiej dojechać tutaj autem.

Projekt bez nazwy - 2024-09-12T150144.387.jpg
Fot. Pracownia Cieńsza

Wieś nierozerwalnie związana jest ze sztuką, bo to tam swoją pracownię miał Henryk Musiałowicz, malarz odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Artis Gloria”, którego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i na świecie. To on nazwał tę wieś “pępkiem świata”.

Jak się okazało, natchniona historia tego miejsca dała o sobie znać po latach. Cieńsza znowu przyciąga artystów

Do Polski wchodzą "sklepy dla emerytów". Konkurencja dla Pepco, Action i Tedi Grzyb, który pachnie jak cynamon. Rośnie w Polsce i kosztuje majątek

To tam tworzyła Sanah. "Czas w towarzystwie pięknych ludzi"

W miejscu, w którym mieściła się dawna pracownia Musiałowicza, działa dziś “Pracownia Cieńsza” - przestrzeń do wypoczynku, ale i do prac kreatywnych. 

Projekt bez nazwy - 2024-09-12T150233.480.jpg
Fot. Pracownia Cieńsza

To tam inspirację znalazła m.in piosenkarka Sanah, która w Cieńszy zrealizowała swoje teledyski i sesje zdjęciowe. Ostatnio artystka odwiedziła tę wieś razem z Matteo Bocellim. To tutaj charakterystyczny teledysk do swojej nowej piosenki nakręcił również zespół Enej.

Choć to miejsce wydaje się aż kipieć od sztuki i artystycznych natchnień, wieś Cieńsza zaprasza nie tylko artystów. Bo można tu po prostu “pobyć w ciszy, popracować w cieniu drzew, poczytać książkę na wygodnym leżaku, rozwijać swoje twórcze talenty czy po prostu spędzić czas w towarzystwie pięknych ludzi” - zachęca pracownia.

Projekt bez nazwy - 2024-09-12T150351.348.jpg
Fot. Pracownia Cieńsza

Ucieczka do natury. W sam raz na jesienny weekend

Cieńsza to przede wszystkim ucieczka do natury. To - jak opowiada nam Marta Cieplak z “Pracowni Cieńsza” - piesze i rowerowe trasy w Puszczy Białej, przepiękne okolice wzdłuż rzeki Narew, liczne kąpieliska oraz przystanie wodne z kajakami. To także Kuźnia Kurpiowska w pobliskim Pniewie, która prowadzi m.in. zajęcia haftu, i położone nieopodal miasto Pułtusk z jego niezwykłymi zabytkami.

Projekt bez nazwy - 2024-09-12T150442.429.jpg
Fot. Pracownia Cieńsza

Pobyt w Cieńszej zapewni nam niejedną atrakcję, w sam raz na dłuższy lub krótszy jesienny wypoczynek. Na miejscu i wokół wsi znajdziemy:

  • galerię sztuki Henryka Musiałowicza,
  • salę do relaksu, jogi i ćwiczeń,
  • przestrzenie na prace kreatywne,
  • tereny spacerowe w lasach i nad rzeką,
  • “Kuźnię Kurpiowską” w Pniewie,
  • chaty z pięknymi, lokalnymi zdobieniami,
  • miejsca na ogniska i grille,
  • malownicze trasy na wycieczki rowerowe.

Przyjeżdżając na miejsce można zatrzymać się w “Pracowni Cieńsza" po wcześniejszej rezerwacji. Najbliższy sklep znajduje się 3 kilometry od wsi i pracowni, taki sam dystans dzieli nas od najbliższej dobrej restauracji, w której można skosztować lokalnych przysmaków.