Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Grzyb, który pachnie jak cynamon. Rośnie w Polsce i kosztuje majątek
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 02.09.2024 10:03

Grzyb, który pachnie jak cynamon. Rośnie w Polsce i kosztuje majątek

Gąska sosnowa
Fot. Canva/Kenko

By znaleźć te grzyby trzeba mieć ogromne szczęście. Są jednak w Polsce osoby, które mogą pochwalić się takim wyczynem. Od kilku lat pojawiają się doniesienia, że do naszych lasów wróciła gąska sosnowa. To grzyb, który w wielu krajach świata osiąga zawrotne ceny. Wyróżnia się nietypowym zapachem.

Jak wygląda gąska sosnowa?

Gąskę sosnową można znaleźć tylko w naturalnym środowisku. Grzyb ten występuje w lasach iglastych w okolicach sosen.

Projekt bez nazwy - 2024-09-02T094845.284.jpg
Fot. Canva/Kenko

Gąska sosnowa jest jasnobrązowa i przypomina młode borowiki lub niektóre opieńki. Jest gładka w dotyku, bywa śliska. Gąska sosnowa ma gęste blaszki.

Pachnie słodko. Niektórzy mówią, że zapach gąski sosnowej bardzo przypomina cynamon.

Kto ominie kolejkę do lekarza i w aptece? Ważne nie tylko dla seniorów Najlepsze mielone pod słońcem. Obłędny przepis Beaty Śniechowskiej

Gąska sosnowa to wielka rzadkość. Komu udało się ją znaleźć?

Choć gąska sosnowa w Polsce jest oficjalnie uznana za grzyba wymarłego, to niewykluczone, że gatunek ten zaczyna się odradzać. Świadczą o tym doniesienia grzybiarzy.

Do tej pory udało się potwierdzić tylko dwa stanowiska tych grzybów na terenie naszego kraju. Po raz pierwszy znaleziono je w okolicach Gdańska w 1921 r. Musiało minąć 100 lat, by zaobserwowano je po raz kolejny.

Projekt bez nazwy - 2024-09-02T095000.393.jpg
Fot. Canva/Kenko

W roku 2021 w gminie Zawoja w Małopolsce grzybiarka, pani Beata Starowicz, trafiła na trzy stanowiska gąski sosnowej. Autentyczność znaleziska została potem potwierdzona przez znanego grzyboznawcę, Wiesława Kamińskiego.

Kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że kolejne gąski sosnowe ponownie znaleziono w Małopolsce, w rejonie Babiej Góry. Trafił na nie pan Władysław Sowiński, mieszkaniec Zubrzycy Górnej.

Gąska sosnowa osiąga zawrotne ceny. To towar luksusowy

Gąska sosnowa jest szczególnie ceniona w Japonii. Grzyb ten nosi tam nazwę matsutake. Bywa dodatkiem do tradycyjnych zup i dań z ryżem, ale jego owocniki są też luksusowym prezentem wręczanym na szczególne okazje.

O cenach gąski sosnowej krążą już legendy. Rzeczywiście, za grzyby zebrane w Japonii trzeba tam zapłacić od 1 tys. do nawet 2 tys. euro za kilogram. To cena porównywana z truflami.

Gąska sosnowa importowana jest jednak znacznie mniej ceniona, a jej cena to ok. 90 - 100 dolarów za kilogram.

Trzeba podkreślić, że w Polsce nie można sprzedawać gąski sosnowej. Grzyb ten nie znajduje się na liście grzybów dopuszczonych do handlu. Grzybiarze, którzy będą mieli szczęście i trafią na jej stanowiska, mogą więc zbierać je tylko na własne potrzeby.