Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 11.03.2024 15:02

Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin

Kobiety na spacerze
Fot. Canva/BillionPhotos

Spacery to dla osób w każdym wieku recepta na mocne kości i lepszy nastrój. Naukowcy odkryli jednak, że korzyści ze spacerów jest jeszcze więcej. Okazało się, że dzięki nim można poprawić nawet... wzrok i słuch. Wystarczy zwrócić uwagę na pewien detal, a wiosna to najlepszy moment na tę zmianę.

Spacery w parkach to recepta na zdrowie

Spacery zapewniają nie tylko ruch, ale pozwalają też na kontakt z naturą. Coraz więcej badań dowodzi, że obserwowanie przyrody ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój i zwiększa komfort codziennego życia. To szczególnie ważne dla osób w wieku 60+.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że jedna zmiana na spacerach sprawi, że ich efekt będzie jeszcze bardziej korzystny dla zdrowia. To nic nie kosztuje i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wyjść do parku i zwrócić uwagę na... ptaki.

Projekt bez nazwy (67).jpg
Fot. Canva/Daniel Ghantavi
Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia

Co to jest birdwatching?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili pozytywny wpływ obserwacji ptaków na zdrowie. Zbadali, jak czują się osoby uprawiające tzw. "birdwatching". "Birdwatching" to nic innego jak obserwowanie ptaków. Okazało się, że osoby, które zwracają uwagę na ptaki podczas spacerów, mają dużo lepszy nastrój i wyostrzone zmysły. Rzadziej odczuwają stres.

Projekt bez nazwy (66).jpg
Fot. Canva/BillionPhotos

Wpływ obserwacji ptaków na zdrowie jest niezwykły. Okazuje się, że widok ptaków i słuchanie ich śpiewu może poprawić obserwatorom nastrój nawet na 8 godzin. Lepsze samopoczucie stwierdziły u siebie zarówno osoby chorujące na depresję, jak i osoby zdrowe. Do obserwowania ptaków nie trzeba żadnego specjalnego sprzętu ani wiedzy. Wystarczy spacerować i skupić się na wydawanych przez nich odgłosach.

Jakie ptaki spotkamy w miastach?

Korzyści z obserwowania ptaków w parkach odkryły już osoby 60+ w Polsce. W wielu miastach można umówić się na wspólne spacery z rówieśnikami połączone z wypatrywaniem skowronków, kosów, drozdów, rudzików czy słowików. Spacery w grupie to dodatkowa korzyść, bo oprócz kontaktu z naturą możemy zawrzeć znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Co istotne, oprócz poprawy nastroju, podczas obserwowania ptaków ćwiczymy też wzrok i słuch. A to oznacza z kolei podbudowywanie funkcji poznawczych mózgu. Korzystnie wpływa to na pamięć i sprawność naszego umysłu. No i nie ukrywajmy - kontakt z naturą i obserwowanie przyrody jest po prostu przyjemne i lepsze od oglądania filmu przyrodniczego w TV.

Czy można dokarmiać ptaki wiosną?

Ptaki możemy obserwować i przysłuchiwać się ich śpiewom, ale eksperci zwracają uwagę na jedno. Wiosną ptaków nie należy dokarmiać, bo same doskonale poradzą sobie ze znalezieniem pożywienia.

Projekt bez nazwy (68).jpg
Fot. Canva/Rotofrank

Wyjątkiem są srogie zimy: wtedy można zabrać na spacer pokarm, ale tylko i wyłącznie odpowiednio dobrany. Dobre będą np. ziarna słonecznika, kukurydzy, orzechy lub suszone owoce. Nigdy nie należy karmić ptaków chlebem, bo to szkodzi ich zdrowiu i życiu.