Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Dzwoni nieznany numer, a ty boisz się odebrać? Masz dwa wyjścia
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 28.05.2024 10:07

Dzwoni nieznany numer, a ty boisz się odebrać? Masz dwa wyjścia

Kobieta z telefonem w ręku
fot. Canva/Jose carlos Cerdeno

Nieznany numer na wyświetlaczu telefonu komórkowego w wielu osobach budzi niepokój. Tym bardziej, że w obecnych czasach coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju oszustwach i próbach wyłudzeń pieniędzy dokonywanych właśnie za pośrednictwem telefonu. Z drugiej strony, być może dzwoni ktoś z ważną informacją, np. ze szpitala czy z przychodni. Co więc robić w takiej sytuacji? Czy bezwzględnie odrzucać połączenia z nieznanych numerów? Podpowiadamy!
 

Dlaczego boimy się odebrać nieznany numer?

W obecnych czasach ludzie mają nieco inne podejście do odbierania telefonów niż kiedyś. W tej chwili, dzięki rozwojowi techniki doskonale wiemy kto do nas dzwoni — numery bliskich i znajomych zazwyczaj mamy zapisane na liście kontaktów. Dzięki temu możemy decydować czy w ogóle chcemy z kimś w danej chwili rozmawiać, czy też nie. 

Mimo tego wciąż zdarzają się telefony z zastrzeżonych numerów — w takim wypadku nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie, co może skutecznie zniechęcić nas do interakcji. Podobnie jest w sytuacji, gdy dzwoni numer, którego nie mamy na swojej liście kontaktów. A jeśli jest to ktoś, kogo nie lubimy? 

Wiele osób, głównie seniorów, obawia się również oszustów, którzy za pomocą trików manipulacyjnych potrafią skutecznie wyłudzić dane osobowe, które następnie użyte zostaną do zaciągnięcia zobowiązań finansowych. Dlatego też odrzucenie połączenia z nieznanego numeru zdaje się być rozsądną praktyką.
 

"Mąż o siebie nie dba. Jego brzuch omal nie zrujnował nam wakacji" Chcesz mieć działkę na własność? Przepisy dot. uwłaszczenia stoją w miejscu

Nie wiesz czy odebrać? Sprawdź numer w Internecie

Czasami zdarza się jednak, że telefon z nieznanego numeru pochodzi ze szpitala, z instytucji publicznej lub firmy, która ma nam do przekazania bardzo ważne informacje. Czasami mogą one dotyczyć również kogoś bliskiego, któremu np. stało się coś złego. Wtedy zdecydowanie warto odebrać telefon. Ale skąd wiedzieć, kto tak naprawdę dzwoni i czy po drugiej stronie nie czai się oszust? 

Na szczęście istnieje kilka możliwości sprawdzenia tego faktu. Z pomocą przychodzi... Internet, a jakże! Najlepszą metodą sprawdzenia kto do nas dzwoni jest wpisanie numeru w wyszukiwarkę Google. Jeśli będzie to numer uznany za SPAM, wówczas taka informacja na pewno pojawi się w wynikach wyszukiwania, ponieważ wielu internautów ostrzega przed podobnymi oszustwami.
 

Dzwoni pracownik banku? Lepiej to potwierdzić

Jeśli z kolei odebrałeś już telefon, a podejrzana osoba po drugiej stronie przedstawiła się np. jako pracownik banku, wtedy lepiej zakończyć połączenie. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności rozmówcy skontaktuj się ze swoim bankiem w celu ustalenia, czy to rzeczywiście stamtąd do ciebie dzwoniono, czy też właśnie udało ci się uniknąć oszustwa. 

Podobnie jest w sytuacji (rzekomego) telefonu z policji. Pamiętaj, by nigdy, pod żadnym pozorem nie podawać przez telefon swoich danych wrażliwych, w tym haseł i dostępów do kont. Dotyczy to zarówno rozmów telefonicznych, mailowych jak i wiadomości SMS. 
 

Telefon
fot. Canva/Best4Best