Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Chcesz mieć działkę na własność? Przepisy dot. uwłaszczenia stoją w miejscu
Sara Karmańska
Sara Karmańska 27.05.2024 17:39

Chcesz mieć działkę na własność? Przepisy dot. uwłaszczenia stoją w miejscu

para pracująca w ogrodzie
Fot. Canva/Monkey Business Images

Ogrody działkowe od lat cieszą się dużą popularnością, ale od czasu pandemii ich popularność jeszcze mocniej wzrosła. Wśród osób, które mogą się pochwalić posiadaniem własnej działki, regularnie wraca temat uwłaszczenia. Co na ten tematy mówią przepisy?  

W Polsce znajduje się prawie 5 tysięcy ROD-ów

W Polsce istnieje prawie 5 tysięcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ich łączna powierzchnia przekracza 40 tysięcy hektarów, a zdecydowana większość jest zlokalizowana na terenie miast. Na zakup działki zazwyczaj decydują się osoby mieszkające w domach wielorodzinnych i blokach, które nie mają własnego kawałka zieleni przy mieszkaniu. 

Co jednak ważne, działkowcy nie mogą zakupić działki na własność. Z tego powodu w debacie publicznej regularnie wraca temat uwłaszczenia. W 2023 roku w życie weszła ustawa o użytkowaniu wieczystym, ale wykluczono w niej wykup gruntów wykorzystywanych do prowadzenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. 

Renta wdowia. Kiedy pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia? "Nie ustąpiłam ciężarnej w tramwaju". W pasażerach aż się gotowało

Czy jest szansa na uwłaszczenie dla działkowców?

Uwłaszczenie działek miałoby polegać na możliwości przekazania prawa własności osobie fizycznej lub prywatnej. Wygląda na to, że w najbliższym czasie nie zmienią się dotychczasowe przepisy. Jak wskazuje Sekretarz stanu Krzysztof Kukucki w odpowiedzi na interpretację posła Sebastiana Kalety, w jego ocenie nie ma takiej potrzeby. Jak wskazano Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie ma w planach działań, które miałyby prowadzić do uwłaszczenia działkowców na gruntach, które zostały oddane ROD-om w użytkowanie wieczyste. Z kolei ustanowienia prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej.

Przeniesienie praw do nieruchomości stanowiących tereny rodzinnych ogrodów działkowych objęte jest zasadami i regulacjami prawnymi dotyczącymi gospodarowania i rozporządzania mieniem publicznym, w tym Konstytucji RP, zawierającej gwarancje ochrony własności przysługujące również podmiotom publicznym – powiedział Krzysztof Kukucki.

Osoby, które dzierżawią działki na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste stowarzyszeniom ogrodowym, nie powinny jednak się niczego obawiać. Ich prawa są chronione na podstawie przepisów o ochronie własności

ZOBACZ TEŻ: W PRL był w każdej kuchni. Dziś sprawdzi się jak najdroższy sprzęt

Uwłaszczenie działkowców – dobre czy złe?

Z decyzją Ministerstwa Rozwoju i Technologii zgadza się także Polski Związek Działkowców. Jak wskazano w rozmowie z portalem “Money.pl”, dzięki obecnym przepisom gwarantuje się jednorodne korzystanie z terenów wyznaczonych pod Rodzinne Ogrody Działkowe. Dzierżawcy działek mogą prowadzić na nich uprawy na własne potrzeby, a także mieć dostęp do rekreacji, niezależnie od statusu majątkowego. 

Wskazano także, że przepisy podobne do tych, obowiązujących w Polsce są stosowane także w wielu innych krajach Europy. Z kolei Słowacja została podana jako negatywny przykład, a to właśnie tam wprowadzono możliwość uwłaszczenia działkowców, która w szybkim tempie przyczyniła się do likwidacji większości ogrodów

W bardzo krótkim czasie doprowadziło to do likwidacji większości ogrodów. Działki były skupowane i przekształcane na tereny inwestycyjne. Największym beneficjentem tego procesu nie byli oczywiście działkowcy. Za kilkusetmetrowe parcele otrzymywali jedynie ułamek wartości, jaką nieruchomość nabierała po scaleniu – powiedział Bartłomiej Piech, radca prawny Polskiego Związku Działkowców w rozmowie z portalem “Money”. 

ogród działkowy
Fot. Canva/davidhills, Getty Images Signature
ogród działkowy
Fot. Canva/BuzzLightYear2007, Getty Images