Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta
Sara Karmańska
Sara Karmańska 21.05.2024 09:32

Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta

Emerytury z ZUS
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternasta emerytura jest ważnym świadczeniem dla wielu emerytów, którzy zyskują dzięki niej nieco oddechu w napiętym budżecie. Wiadomo już, kiedy tegoroczne świadczenia mogą trafić na konta beneficjentów.

Ile wyniesie 14. emerytura?

Czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca po waloryzacji. W 2024 roku jest to 1780,96 złotych brutto.

pieniądze
Fot. Canva/Proxima Studio
Centralna Informacja Emerytalna pod znakiem zapytania. Projekt utknął w martwym punkcie Ważne dla emerytów. Są pierwsze prognozy waloryzacji na 2025

Kto może dostać 14. emeryturę?

“Czternastka” jest zwolniona z wszelkich potrąceń, na przykład od zajęć komorniczych. Kwota nie wlicza się także do dochodu podczas ubiegania się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Od kwoty 14. emerytury pobierany jest jedynie podatek dochodowy. Nie każdy jednak może otrzymać dodatkowe świadczenie. 

W przeciwieństwie do 13. emerytury, która jest powszechna i przyznawana wszystkim, czternasta emerytura jest ściśle powiązana z wysokością podstawowego świadczenia. W ubiegłym roku kwotą graniczną było 5500 złotych. Osoby z taką wysokością świadczenia otrzymywały 14. emeryturę w wysokości 50 złotych. Wystarczyło jednak przekroczyć kwotę zaledwie o złotówkę, a 14. emerytura nie przysługiwała wcale.  

ZOBACZ TEŻ: Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2024 roku?

Jak przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów, 14. emerytura w 2024 roku będzie wypłacona we wrześniu. W praktyce jednak rząd ma czas do końca października na decyzję o podwyższeniu kwoty świadczenia. Oznacza to, że jeśli rząd zdecyduje się na taki krok, wypłata może zostać przesunięta nawet na grudzień. 

Dopóki jednak nie znamy oficjalnej kwoty 14. emerytury, nie ma pewności, jaka dokładnie grupa otrzyma świadczenie i jaka będzie maksymalna kwota świadczenia podstawowego, dla którego dodatkowe świadczenie będzie wypłacane.

pieniądze
Fot. Canva/marcinmarszal