Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Emerytura bez podatku na nowych zasadach. Padła wstępna data
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 22.03.2024 12:01

Emerytura bez podatku na nowych zasadach. Padła wstępna data

Starsza kobieta liczy pieniądze
Fot. Canva/Stas_V

Emeryci z niecierpliwością czekają na zapowiadane przez nowy rząd zmiany, które dotyczą m.in. podwyższenia górnej granicy emerytury, od której nie trzeba będzie płacić podatku. Na razie nie ma jeszcze oficjalnych decyzji w tej sprawie, ale pojawił się przybliżony termin, od którego nowe zasady mogłyby wejść w życie.
 

Wyższa kwota wolna od podatku. Na co mogą liczyć emeryci?

Zgodnie z propozycją nowego rządu, kwota wolna od podatku w przypadku emerytur miałaby zostać zwiększona. 

W tej chwili z podatku zwolnieni są ci emeryci, którzy dostają nie więcej niż 2500 tys. zł miesięcznie. W planach jest podniesienie tej kwoty do 5 tysięcy złotych miesięcznie. Dotyczyć ma to zresztą nie tylko emerytur, ale także dochodów z pracy, działalności gospodarczej czy umów cywilnych. Co więcej, w planach jest zwolnienie z PIT emerytur w wysokości do 6 tys. zł.

Skarbonka - świnka i mężczyzna wrzucający tam pieniądze
Fot. Fot. Canva/studioroman


 

Ile można dostać "babciowego"? Trzy warianty do wyboru Ta emerytura brzmi jak żart. To, co dostaje z ZUS, mieści się na czubku palca

Kiedy emerytura bez podatku wejdzie w życie?

Pięknie brzmiące zapowiedzi, póki co utknęły w martwym punkcie. Nie ma konkretnych decyzji dotyczących wprowadzenia wyższej kwoty emerytury wolnej od podatku.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu, ponieważ premier Donald Tusk zapowiedział, że zmiany będą, ale na pewno jeszcze nie w tym roku.

Tak więc kiedy?

Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, w rozmowie z serwisem money.pl przyznała, że na tę chwilę najbardziej realny jest termin 2026 roku. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Finansów. 

To zresztą niejedyna zmiana, na którą mogą liczyć emeryci. Od tego roku niektórym przysługuje bowiem dodatek w wysokości aż 6 tysięcy złotych. Jest jednak jeden warunek!

Pieniądze złotówki setki
Fot. Canva/Industrial Photograph


 

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Wysokość emerytury ustalana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę wysokość kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, a także uwzględniając prognozowaną długość pobierania świadczenia. 

W tej chwili (stan na marzec 2024 r.) emerytura nie może być niższa niż 1780,90 zł miesięcznie. 

Do tej kwoty można jednak skorzystać z różnego rodzaju dodatków. Zbliża się bon dla seniora, w ramach którego emeryci i renciści będą mogli dorobić nawet 2 tys. zł.