Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Emerytura to koniec życia? Nic podobnego. “To najlepsze, co mnie spotkało"
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska 23.02.2024 10:37

Emerytura to koniec życia? Nic podobnego. “To najlepsze, co mnie spotkało"

Emerytura
fot. Canva/Robert Kneschke

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele można zrobić z wolnym czasem. Kilkadziesiąt lat poświęconych na życie zawodowe sprawia, że w momencie przechodzenia na emeryturę wydaje nam się, że czeka nas tylko nuda. Nie ma to jednak żadnego związku z rzeczywistością. Jak się okazuje, coraz więcej osób stwierdza, że to odpowiedni moment na postawienie na swój własny rozwój. 

Emerytura to koniec?

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że wraz z emeryturą kończy się życie i czeka nas już tylko smutna i nudna starość. A to przecież tylko zamknięcie pewnego etapu i dotyczy przede wszystkim życia zawodowego. Jak wiadomo, nie samą pracą żyje człowiek, choć faktem jest, że zajmuje ona ogromną część naszego czasu.

Jednak przejście na emeryturę wcale nie musi być wyrokiem. Jeśli tylko mamy do tego warunki, możemy łatwo zerwać z rutyną i dać się pochłonąć pasjom i zainteresowaniom, na które wcześniej brakowało nam czasu. Ważne jest, aby zastanowić się nad tym, jakich marzeń nie zdążyliśmy spełnić wcześniej i spróbować podjąć się tego wyzwania. Istnieje wiele form spędzania wolnego czasu, które możemy wybrać bez względu na wiek.

Na to zmarła Agnieszka Kotulanka. Dementujemy plotki Poprosiła Rydzyka o pomoc dla umierającej bratanicy. Smutne, co usłyszała

Co robić na emeryturze?

Badania mówią jasno — większość seniorów i seniorek spędza czas wolny, oglądając telewizję i spotykając się ze znajomymi. Coraz wyższe odsetki osób przebywających na emeryturze postanawia jednak intensywniej korzystać z życia i oddaje się choćby uczestnictwu w wydarzeniach kulturalnych. Choć wydawać by się mogło, że to już nie te lata na szaleństwa, nie brak osób, które poświęcają spokojny, wolny czas na rozwijanie zainteresowań.

Istnieje wiele pomysłów na to, jak spędzić swoją emeryturę. Wciąż jest to moment, w którym możemy postawić na rozwój edukacyjny i podjąć się na przykład nauki języka obcego albo obsługi. W wielu polskich miastach funkcjonują również Uniwersytety Trzeciego Wieku, na których seniorzy i seniorki pogłębiają swoją wiedzę z różnych obszarów. Innym pomysłem dotyczącym rozwoju jest podjęcie się aktywności fizycznej. Sprawdźcie, czy pobliskie siłownie lub pływalnie nie oferują zajęć skierowanych do osób starszych.

"Kiedy poszłam na emeryturę, byłam załamana"

Wiele osób w okresie zawirowań zawodowych nie miało czasu na rozwinięcie swoich talentów. Wszystko musiało się odbywać w pośpiechu, a czasu brakowało nawet na odpoczynek. Dlatego emerytura to wyjątkowy moment, w którym możemy poświęcić czas na robótki ręczne lub malowanie obrazów. Niech spod twoich rąk wyjdzie prawdziwa sztuka, którą obdarujesz swoich najbliższych lub dorobisz sobie do domowego budżetu.

Z tej ostatniej opcji skorzystała 63-letnia Katarzyna spod Kielc. Od zawsze wiedziała, że ma smykałkę do prac plastycznych, jednak praca pielęgniarki pochłaniała ją na tyle, że nie mogła pozwolić sobie na rozwój w tym obszarze. Dziś spod jej pędzla wychodzą przepiękne obrazy akwarelowe, a każde z jej dzieci ozdobiło swoje ściany co najmniej kilkoma płótnami.

Lata w ochronie zdrowia sprawiły, że niemal zapomniałam, co mnie relaksuje. Obecnie nie mam już tego problemu, codziennie zajmuję się nowym obrazem. Tym razem będzie to prezent dla mojej najlepszej przyjaciółki. Kiedy poszłam na emeryturę, byłam załamana, później odkryłam, że to najlepsze, co mnie spotkało - opowiada 63-letnia Katarzyna.

Emerytura 1.jpg
fot. Canva/ YakobchukOlena, Getty Images