Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Idą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.03.2024 12:20

Idą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy

Kierowca w aucie
Fot. Canva/pekic

Masz 65 lat i nie wyobrażasz sobie życia bez samochodu? Szykuj się na zmiany. Już w tym roku trzeba będzie pamiętać o nowym obowiązku. Chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy z najdłuższym stażem będą musieli przejść obowiązkowe badania. Kto o tym zapomni, straci prawo jazdy.

Nowe obowiązki dla kierowców

To naturalne, że wraz z wiekiem mogą pojawić się trudności z koncentracją i uwagą. Czasami zaczynają doskwierać nam problemy ze słuchem i wzrokiem, co dla kierowców jest najważniejsze. Choć nie dotyczy to wszystkich osób 65+, to jednak warto tego pilnować. Do takiego wniosku doszła też Komisja Europejska.

Jeszcze w tym roku możemy doczekać się zmiany przepisów. Kierowcy po 65. roku życia, którzy nie zamierzają rezygnować z prowadzenia auta, będą musieli przejść obowiązkowe badania. Nie ma się jednak czego obawiać. Chodzi o sprawdzenie, czy refleks, koordynacja ruchowa oraz zdolność do koncentracji pozwalają na bezpieczną jazdę.

Projekt bez nazwy (24).jpg
Fot. Canva/JackF
Zaskakujące właściwości soku z brzozy. Wzmacnia odporność i nie tylko Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis

Sprawdzą refleks i koncentrację

Dla większości osób będzie to zwykła formalność. Kierowcy, którzy zaliczą testy bez problemu, będą mieli przedłużone prawo jazdy i będą mogli poruszać się po drogach tak jak dotąd. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku złych wyników można stracić prawo jazdy.

W Unii Europejskiej takie rozwiązania działają już m.in. w Hiszpanii, Danii i Szwajcarii. Zapewne wkrótce czekają nas kolejne zmiany, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Przewiduje się, że tym razem będą dotyczyć młodszych kierowców. Niestety, to najmniej doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego powodują najwięcej kolizji i wypadków.

Lepiej trzymać rękę na pulsie

Do czasu wprowadzenia nowych przepisów, warto samemu zadbać o swoją formę jako kierowcy. Trzeba obserwować wszelkie niepokojące sygnały (np. pogorszenie wzroku) i koniecznie sprawdzać, czy przyjmowane przez nas leki nie mają skutków ubocznych utrudniających bezpieczną jazdę.

pexels-lisa-fotios-1392621.jpg
Fot. Pexels/Lisa Fotois

Kierowcom nie zaszkodzi również regularne wykonywanie badań lekarskich i rozsądne planowanie każdej podróży: zwłaszcza tych najdłuższych przejażdżek. Trzeba zadbać o odpoczynek i zdrową dawkę dobrego snu. A wtedy samochód będzie nam służył jeszcze przez długie lata.