Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis
Każdy to zna – czasami zapominamy o ulubionym programie w telewizji, a innym razem dopiero po powrocie ze sklepu przypominamy sobie, że przecież mieliśmy jeszcze kupić mleko. To nic dziwnego – ludzka pamięć jest zawodna, a im więcej mamy lat, tym łatwiej jest o czymś zapomnieć. Istnieje jednak prosty sposób, by sobie pomóc. Na dodatek jest bardzo przyjemny. Wystarczy gazeta i coś do pisania.
Rozrywka, która ratuje pamięć
To potwierdzone naukowo! W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania nad pamięcią. Naukowcy odkryli, że osoby po 50. roku życia, które mają takie hobby, cieszą się lepszą pamięcią, potrafią łatwiej się skoncentrować i cieszą się lepszym samopoczuciem.
Chodzi o rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Naukowcy porównali osoby, które regularnie rozwiązywały takie łamigłówki, z osobami, które tego nie robiły. Okazało się, że w testach na koncentrację, umiejętność skupienia uwagi i zapamiętywania, fani krzyżówek radzili sobie znacznie lepiej.
Ma 62-lata i wigor nastolatki. Czy to zasługa biegania? Leczenie za pomocą ogrodów. Brzmi jak żart, ale ma niebywałe skutkiMózg "młodszy" o ponad 2 lata
Krzyżówki można znaleźć w wielu czasopismach. W sklepach z prasą dostępne są także specjalne książeczki pełne takich łamigłówek. Nieważne, czy będą to krzyżówki zwykłe, panoramiczne czy “jolki”, to wydatek rzędu kilku złotych. Codzienne rozwiązywanie takich zagadek to nie tylko sposób na relaks, ale także poprawę zdrowia i samopoczucia.
Badania wykazują, że taki trening umysłu przynosi nam wiele korzyści. Naukowcy twierdzą, że rozwiązywanie krzyżówek i sudoku pomaga opóźnić pojawienie się problemów z pamięcią nawet o 2,5 roku. Takie odmłodzenie umysłu to dobra wiadomość, bo trudno o przyjemniejszy trening. Poza tym rozwiązywanie łamigłówek daje wielką satysfakcję.
ZOBACZ TAKŻE: Chciał okraść 76-latkę z oszczędności życia. Nie wiedział, na kogo trafił
Mózg potrzebuje gimnastyki
A to przecież nie jedyne korzyści z łamigłówek. Dzięki krzyżówkom rozwijamy swoją wiedzę oraz słownictwo z wielu dziedzin życia. Zmniejszamy też stres, bo skupienie na odgadnięciu hasła pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Warto wyrobić w sobie ten nawyk i przynajmniej raz w tygodniu zająć się łamigłówkami. Nie tylko miło spędzimy czas i wyciszymy się na chwilę, ale nasz mózg “odwdzięczy" się nam lepszą pamięcią i koncentracją.