Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.03.2024 14:16

Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis

Mężczyzna z gazetą
Fot. Canva/Ridofranz

Każdy to zna – czasami zapominamy o ulubionym programie w telewizji, a innym razem dopiero po powrocie ze sklepu przypominamy sobie, że przecież mieliśmy jeszcze kupić mleko. To nic dziwnego – ludzka pamięć jest zawodna, a im więcej mamy lat, tym łatwiej jest o czymś zapomnieć. Istnieje jednak prosty sposób, by sobie pomóc. Na dodatek jest bardzo przyjemny. Wystarczy gazeta i coś do pisania.

Rozrywka, która ratuje pamięć

To potwierdzone naukowo! W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania nad pamięcią. Naukowcy odkryli, że osoby po 50. roku życia, które mają takie hobby, cieszą się lepszą pamięcią, potrafią łatwiej się skoncentrować i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Chodzi o rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Naukowcy porównali osoby, które regularnie rozwiązywały takie łamigłówki, z osobami, które tego nie robiły. Okazało się, że w testach na koncentrację, umiejętność skupienia uwagi i zapamiętywania, fani krzyżówek radzili sobie znacznie lepiej.

crossw.jpg
Fot. Pexels/CottonbroStudio
Ma 62-lata i wigor nastolatki. Czy to zasługa biegania? Leczenie za pomocą ogrodów. Brzmi jak żart, ale ma niebywałe skutki

Mózg "młodszy" o ponad 2 lata

Krzyżówki można znaleźć w wielu czasopismach. W sklepach z prasą dostępne są także specjalne książeczki pełne takich łamigłówek. Nieważne, czy będą to krzyżówki zwykłe, panoramiczne czy “jolki”, to wydatek rzędu kilku złotych. Codzienne rozwiązywanie takich zagadek to nie tylko sposób na relaks, ale także poprawę zdrowia i samopoczucia.

Badania wykazują, że taki trening umysłu przynosi nam wiele korzyści. Naukowcy twierdzą, że rozwiązywanie krzyżówek i sudoku pomaga opóźnić pojawienie się problemów z pamięcią nawet o 2,5 roku. Takie odmłodzenie umysłu to dobra wiadomość, bo trudno o przyjemniejszy trening. Poza tym rozwiązywanie łamigłówek daje wielką satysfakcję.

ZOBACZ TAKŻE: Chciał okraść 76-latkę z oszczędności życia. Nie wiedział, na kogo trafił

Mózg potrzebuje gimnastyki

A to przecież nie jedyne korzyści z łamigłówek. Dzięki krzyżówkom rozwijamy swoją wiedzę oraz słownictwo z wielu dziedzin życia. Zmniejszamy też stres, bo skupienie na odgadnięciu hasła pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Warto wyrobić w sobie ten nawyk i przynajmniej raz w tygodniu zająć się łamigłówkami. Nie tylko miło spędzimy czas i wyciszymy się na chwilę, ale nasz mózg “odwdzięczy" się nam lepszą pamięcią i koncentracją.

Krzyżówka.png
Fot. Canva/marchenko_family